Takip Et

Makale

Pink Floyd’un gitaristi iklim değişikliği ile mücadele için 48 yıllık gitarını sattı

Pink Floyd’un efsanevi gitaristi iklim değişikliği ile mücadele kapsamında 48 yıldır kullanmış olduğu gitarını açık arttırma yoluyla sattı

Pink Floyd’un efsanevi gitaristi David Gilmour, gitar koleksiyonunun önemli bir kısmını açık artırmayla sattı. Sanatçı müzayededen elde edilen 21 milyon dolarlık geliri çevre kuruluşu olan ClientEarth‘e bağışlayacak.

Gilmour’un 1971’den beri, yaklaşık 50 yıldır kullandığı Black Fender Stratocaster gitarı, 3 milyon 975 bin dolarlık rekor fiyata satıldı. Gitar, Pink Floyd’un “Money”, “Shine On You Crazy Diamond” ve “Comfortably Numb” gibi ünlü parçalarında kullanılmıştı.

Sanatçının en sevdiği gitarı Martin Nazareth 1969 D-35 ise 1 milyon dolara alıcı buldu. Gilmour, müzayede için hazırlanan basın bülteninde, gitarların yeni evlerinde başkalarına yardım etmesini umduğunu söyledi.

“Bu gitarlar bana çok iyi davrandı ve birçok parça verdi” diyen sanatçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Bunları açık artırmayla satarak, gerçekten ihtiyaç duyulan şeyleri sağlayabilirim. Yardım kurumlarım sayesinde bu dünya için iyi şeyler yapabilirim. Onların gidişi bir anahtar olacak. Ve belki de bir gün, birini ya da ikisini bulup, geri alacağım.

Gilmour söz konusu müzayedeyle ilgili, bu yılın başında Rolling Stone dergisine konuşmuş ve etkinliği “bahar satışı” diye tanımlamıştı.

(Independet’ten derlenmiştir)

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler