Takip Et

Emek

Petrol-İş: Şeker fabrikalarının satışıyla tekeller amacına ulaşacak

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine ilişkin yazılı bir açıklama yapan Petrol-İş Sendikası, “Bu karar tarım sektörüne ve ekonomiye darbe vuracaktır. Satışlarla ülke pazarını ele geçirmek isteyen tekeller amacına ulaşacaktır” dedi

Petrol-İş Sendikası yazılı bir açıklama yaparak, 14 şeker fabrikasının özelleştirilmesine tepki gösterdi.

Açıklamada kararın ekonomiye darbe vuracağı ve özelleştirmenin ekonomik işgal hareketi olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı; 

“Şeker fabrikaları ve şeker üretimi, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren tekellerin giremediği ve belirleyemediği stratejik bir faaliyet olmuştur.  Yine başta ‘Cargill’ olmak üzere sağlığa zararları bilinen Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) lobisini oluşturan tekellere karşı şeker fabrikalarımız ülkemizde sağlam birer kale işlevi görmektedir. Satış kararıyla, Cumhuriyet döneminde şeker pancarı ekiminden, şeker üretimine kadar kamu eliyle entegre bir yapıyla kurulan şeker endüstrimiz ortadan kaldırılmaktadır. Tek tek satılacak olan fabrikalar, arazilerine göz diken sermayedarların ve asıl amacı nişasta bazlı şeker üretmek olan tekellerin insafına terk edilmektedir. Bu satışların ardından birçok fabrika kapanacak ve ülke pazarını ele geçirmek isteyen tekeller amacına ulaşacaktır” denildi.

Özelleştirme yıkım yaratacak

Sendika açıklamasında son olarak, fabrika bölgelerinde pancar üreten çiftçilerden esnaflara, kooperatiflerden işçilere her kesimin bir yıkımla karşılaşacağını belirtti.

Özelleştirmeden vazgeçilmesini isteyen Petrol-İş şunları ifade etti;

“’Yerli ve milli’ ekonomik politikaları benimsediğini belirten hükümetin, bu özelleştirme kararıyla bir mirasyedi gibi davranarak yabancı tekellerin ve sermayedarların önünü açması büyük bir çelişkidir. Geçmişteki özelleştirme uygulamaları ile yabancı sermayeye birçok stratejik değerimiz satılmışken, bugün özelleştirmelerin ‘yerli ve milli’ politikalarla nasıl bağdaştırıldığı açıklanmaya muhtaçtır. Petrol-İş Sendikası olarak, şeker işçilerinin ve Şeker-İş Sendikası’nın bu satışa karşı verdiği mücadeleyi destekliyor, kendileriyle dayanışma içerisinde olduğumuzu belirtiyoruz.”

 

 

Günün Haberleri

Emek konulu diğer haberler