Takip Et

Güncel

Pervin Buldan: Eninde sonunda Dolmabahçe Mutabakatı’na dönülecek

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Dolmabahçe Mutabakatı’nın yıl dönümünde yayımladığı açıklamada, “Bu hasretle beklediğimiz bir çağrıdır. Eninde sonunda Dolmabahçe Mutabakatına geri dönülecek”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 28 Şubat Dolmabahçe Mutabakatının yıl dönümünde bir açıklama yayımladı. “Türkiye çözümle ve barışla, barış da halklarla buluşacaktır” diyen Buldan, eninde sonunda Dolmabahçe Mutabakatına geri dönüleceğini ifade etti.

Buldan, “28 Şubat 2015’te, benim de içinde olduğum İmralı Heyeti ile dönemin hükümeti ve devlet heyeti arasında, demokratik çözüm ve barış planına dair bir mutabakat oluşturulmuştu. 10 maddelik çerçeve metinde, demokratik siyaset tanımı ve içeriğinden demokratik çözümün ulusal ve yerel boyutlarına; demokratik cumhuriyet-ortak vatan anlayışından milletin demokratik ölçülerle tanımlanmasına; çoğulcu demokratik sistemden yeni bir anayasaya varıncaya kadar her alanda köklü demokratik dönüşüm ve hamleler öngörülmüştü” diye hatırlattı.

‘Bu hasretle beklediğimiz bir çağrıdır’

Dolmabahçe Mutabakatının, demokratik bir ülke yaratmanın, barışı kalıcılaştırmanın ve halkların ortak gelecek zemini olduğunu belirten Buldan, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Dolmabahçe Mutabakatının açıklandığı gün, “Bu hasretle beklediğimiz bir çağrıdır” dediğini vurguladı. Dolmabahçe Mutabakatının tekçi iktidar sisteminin ve devlet yapısının önünde engel olarak görüldüğünü ve Erdoğan’ın, 24 Nisan 2015’te, “Ne mutabakatı? Böyle bir mutabakat yok” diyerek, sürecin bitirildiğini resmi olarak açıkladığını ifade edildi.

İmralı’da insanlık ve hukuk dışı mutlak tecridin devreye sokulduğunu hatırlatan Buldan, “96 belediyemize kayyım atama ve halk iradesine siyasi darbe sürecinin de önünü açtılar” dedi.

Buldan, “Demokratik seçeneğin oluşmaması için demokratik siyaset alanını daraltıp, çözüm ve barış umudunu yok etmeye çalışıyorlar. Demokratik seçenek ve demokratik temsiliyet güç kazandığı oranda, kendilerinin iktidarı kaybedeceğini biliyorlar” dedi.

‘Eninde sonunda dönülecek’

Eninde sonunda Dolmabahçe Mutabakatının içeriğine geri dönüleceğini ifade eden Buldan, “Türkiye çözümle ve barışla, barış da halklarla buluşacaktır. Demokratik bir ülkede eşit ve özgür yaşayacağımız günleri bizler gerçekleştireceğiz, bizler başaracağız” diye belirtti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler