Takip Et

Dünya

Peru’da bir toplu mezarda 227 çocuğun iskeleti bulundu: Tanrılara kurban edilmişler

Peru’da en az 500 yıllık bir toplu mezarda 227 çocuğun iskeleti bulundu. Arkeologlar, yağmurlu havada öldürülüp denize bakacak şekilde gömülen çocukların ‘havanın düzelmesi’ için tanrılara kurban edildiğini açıkladı

Latin Amerika ülkesi Peru’da bir toplu mezarda 227 çocuğa ait iskeletler bulundu. Yaşları beş ila 14 arasında değişen çocukların 500 yıldan uzun süre önce gömüldüğü saptandı. Arkeologlar bulunan toplu mezarın, insanlık tarihinde tek bir seferde en fazla çocuğun kurban edilişinin belgesi olabileceğini düşünüyor.

Peru’nun başkenti Lima’nın kuzeyindeki kıyı kasabası Huanchaco’da bulunan çocukların, İnkaların ataları sayılan ve onların aksine Güneş’e değil Ay’a tapan antik Chimu medeniyeti tarafından öldürüldüğüne inanılıyor.

‘Hava koşullarını düzeltmek için kurban edildiler’

Yağışlı bir havada öldürüldükleri tespit edilen ve hepsi denize bakacak şekilde gömülen çocukların, hava koşullarının düzelmesi için ‘tanrıları sakinleştirmek’ adına kurban edildiği düşünülüyor. Kazı başkanı Feren Castillo, “El Niño fenomenini yatıştırmak için kurban edildiler. Kalıntılarda yağmura dair başka kanıtlar da bulduk” dedi.

Sayının artması bekleniyor

Bölgede çalışan arkeologlar, kazı çalışmalarının sürdüğünü ve bulunan iskelet sayısının artmasının beklendiğini söyledi. Castillo, “Kazdığımız her yerden yeni bir çocuk çıkıyor” dedi. Bazı iskeletlerin üzerlerinde deri ve saç kalıntıları ile bulunduğu da belirtildi.

Peru’nun kuzey kıyılarında hüküm süren ve Chimular, 1200-1400 yılları arasında bölgenin en güçlü medeniyetlerinden biriydi. Shi adını verdikleri bir ay tanrısına tapınıyor ve düzenli olarak insan kurban ediyorlardı. 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler