Takip Et

Güncel

PEN’in yeni onursal üyeleri, İlhan Çomak ve İlham Tohti oldu

PEN Norveç, Hapishane Komitesi Yazarları’nın tavsiyesiyle iki yeni onursal üyeliğe İlhan Sami Çomak ve İlham Tohti’yi seçti

PEN Norveç kurulu, Hapishane Komitesi Yazarları’nın talebi üzerine tutuklu Uygur insan hakları aktivisti İlham Tohti ve yine müebbet hapse çarptırılan mahpus İlhan Sami Çomak’ı yeni onursal üye olarak atadı.

Norveç PEN açıklamasında, “Yeni fahri üyelikler atandığında, bu onların davalarına yakından dikkat etmeye kararlı olduğumuz anlamına gelir” dedi.

İlhan Sami Çomak, 1994 yılında İstanbul Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencisiyken “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklandı. 2000 yılında Devlet Güvenlik Mahkemesi’nde idama mahkûm edilen ve cezası müebbet hapse çevrilen, Yargıtay’ın onama kararından sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuran ve AİHM’den çıkan “adil yargılama yapılmadı” hükmü üzerine de 2013’de tekrar yargılanıp aynı cezaya çarptırıldı. İlhan Çomak hakkındaki hüküm, Yargıtay tarafından ikinci kez onandı.

Hakkında 2000 yılında verilen ilk hüküm gözaltında işkence gördüğü süreçte düzenlenen tutanaklara dayandırılan Çomak’ın ikinci kez yargılanması, AİHM kararından yıllar sonra, 2013’de başlamış ve ne bu süreçte ne de daha sonra tutuksuz yargılanması için yapılan başvurular kabul edilmişti. Anayasa Mahkemesi de 28 Ekim 2015’de tutuksuz yargılanma talebini reddetmişti.

Çomak hakkında ikinci kez müebbet hapis cezası veren Çağlayan Adliyesi 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı bugün Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından onandı.

1973 Bingöl Karlıova doğumlu Çomak’ın “Gitmeler Çiçek Kurusu”, “Açık Deniz”, “Günaydın Yeryüzü” ve “Kedilerin Yazdığı İlahi” başlıklı dört şiir kitabı bulunuyor.

İlham Tohti ise Uygur ekonomist ve insan hakları aktivisti. Çin’deki Müslüman Uygur azınlığın önde gelen temsilcilerinden olan Tohti, Şincan bölgesinde Uygurlara uygulanan baskıya yönelik eleştirileriyle gündeme gelmişti. Tohti, Bölücülük suçlamasıyla 15 Ocak 2014’te Pekin yönetimi tarafından tutuklanmış, daha sonra ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler