Takip Et

Dünya

Paulo Piroksen: Efrîn’deki suçlarda Türkiye’nin sorumluluğu var

Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu sunan BM Suriye Bağımsız Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Afrin’de insanlığa karşı işlenen suçlarda Türkiye’nin de sorumluluğunun olduğunu söyledi

Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin hazırladıkları raporu sunan BM Suriye Bağımsız Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro, Afrin’de insanlığa karşı işlenen suçlarda Türkiye’nin de sorumluluğunun olduğunu söyledi. 

BM Suriye Soruşturma Komisyonu Başkanı Paulo Pinheiro ile komisyon üyeleri Karen Abuzayd ve Hanny Megally BM Cenevre binasında düzenledikleri bir basın toplantısı ile Temmuz 2018 tarihinden Ocak 2019 tarihine kadar Suriye’de yaşanan insan hakları ihlallerine ilişkin raporunu açıkladı. 

‘Türkiye’nin sorumluluğu gayet açık’

Raporla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Komisyon Başkanı Pinheiro, bir soru üzerine Türkiye’nin Efrîn’de insanlığa karşı işlenen suçlardaki sorumluluğunun gayet açık bir şekilde ifade edildiğini söyledi. 

Pinheiro Suriye’de yaşanan trajedinin nedeninin devletlerin kendi politik ajandalarını savaşlarla yerine getirme çabasından kaynaklandığını belirterek, “Başından beri ıslarla belirtiyoruz ki askeri yöntemler hiçbir zaman çözüm değildir. Tek çözüm yolu siyasi çözümdür” dedi. 

‘Devletler sorumlu davranmalı’

Pinheiro bir başka soru üzerine Suriye Demokratik Güçleri (QSD) elinde bulunan DAİŞ’li ailelerin veya diğer gözaltı ve kamplarda bulunanların hukuka gerişim hakkının sağlanması gerektiğini belirterek, kendi vatandaşlarını geri istemeyen devletlerin bu meseleye daha sorumlu yaklaşması gerektiğini sözlerine ekledi. 

‘İstatistik yok örnekler suçu göstermeye yeter’

İdlib ve Efrîn’e girişlerin olmaması ya da çok sınırlı olmasından kaynaklı burada yaşananlara dair ellerinde kapsamlı istatiksel verilerin olmadığını ama bu durumun yaşananların tespiti konusunda bir engel teşkil etmediğini, belli bazı örnekler üzerinde de olsa yaşananların büyük ihlaller olduğunun açık olduğunun altını çizdi.

(Mezopotomya Ajansı)

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler