Takip Et

Güncel

Patnos’ta açıklama yapmak isteyen tutuklu ailelerine saldırı

Patnos L Tipi Hapishanesi önünü uzun namlulu silahlarla ablukaya alan polis ve jandarma, açıklama yapmak isteyen tutuklu aileleri ve milletvekillerine saldırıda bulundu. Kürtçe konuşulmasına müdahale etti!

MA’nın haberine göre: Uzun namlulu silahlarla hapishanenin önünü ablukaya alan polis ve jandarma, açıklamaya izin vermemesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı. Milletvekillerinin müdahaleye karşı kendisini tanıtması üzerine rütbeli bir asker, “Siz Kandilin vekilisiniz” demesi dikkat çekti. 

Kürtçe konuşmaya engel 

Ardından kitleyi ablukaya alan Jandarma tazyikli su sıktı. Aileler ve vekiller, engellemeye rağmen “Bijî berxwedana zindana” sloganları attı. Eylem sırasında bir anne, “Sizin de anneniz var. Sadece çocuklarımızın ölmesini istemiyoruz. Bizler savaş değil, barış istiyoruz” diyerek saldırıyı kınadı. Annelerin kendi aralarında Kürtçe diyaloğuna da engel olmaya çalışan bir uzman çavuş, kadınları itilerek “Kürtçe diyaloğa girme” diye engel olmaya çalıştı. 

Gazetecilere GBT sorgusu

Yaşanan saldırının ardından milletvekili ve aileler, tecridin kaldırılması çağrısı yaptı. Kısa açıklama çekilen zılgıtlar ve atılan sloganlarla sona erdi. Açıklamanın ardından askerler, haber takibi yapan gazetecilerin kimliklerini alarak GBT’den geçirdi.  

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler