Connect with us

Güncel

Özilhan çark etti: “Evde bira yapımını destekliyoruz”

Evde bira yapımının “vergi kaybına neden olduğunu” söyleyen Özilhan bugün yeni bir açıklama yaparak “evde bira yapımını destekliyoruz” dedi

Evde bira yapımının ‘vergi kaybına neden olduğunu’ söyleyerek yetkililerle görüştüğünü belirten Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, yeni bir açıklama yaptı.

Özilhan’ın sözlerinin ardından Twitter’da Efes Pilsen’i boykot kampanyası başlatılmıştı.

Özilhan Bira satışı düşüyor ama tüketim konusunda emin değilim. Bunun nedeni de evde bira yapımının artması. Çok ucuza alınan cihazlarla evde bira yapılıyor. Bugün 7.5 liralık biranın dört lirası vergi. Evde bira üretimi vergi kaybına da neden oluyor. Bu konudaki görüşlerimizi yetkililerle de paylaştık” demişti.

Ben “vergiler yeniden değerlendirilsin” dedim

Özilhan yeni bir basın açıklaması yaparak, “Vergilerin yüksek olmasının merdiven altında kaçak ve sahte içki üretimini artırdığından, bunun insan sağlığını tehlikeye attığından bahsettim. ‘Yasa dışı ticaret hem insan sağlığını tehdit ediyor hem de vergi kayıplarına yol açıyor’ dedim. Asıl dikkat çekmek istediğim konu buydu” dedi.

Özilhan açıklamasında ayrıca, “Biz Anadolu Efes olarak, ülkemizde bira sektörünün gelişmesi, bira kültürünün yaygınlaşmasına önem veriyor ve bu konuda çalışma yapan herkesi destekliyoruz. Evde hobi olarak yapılan biraların da bira kültürünün bir parçası olarak sektörün gelişmesine katkı sağladığını düşünüyoruz. Görüşmeler esnasında da vurgulamak istediğim gibi; alkollü içeceklerdeki vergi yüksekliği sektörümüzü her anlamda olumsuz etkiliyor, biz de bunu her platformda dile getiriyoruz. Temennim yeni vergiler gelmesi değil, mevcut vergi oranlarının yeniden değerlendirilmesidir.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel