Takip Et

Güncel

Özgür Özel, Binali Yıldırım’a yanıtlaması için soru önergesi verdi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanlığı görevinde bulunan Binali Yıldırım’ın görevinden istifa etmeden, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı ilan edilmesini Meclis gündemine taşıdı.

Özel, bu durumun Anayasa’nın 94’üncü maddesine aykırı olduğunu belirtti. Özel, Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, “Demokrasi tarihine sürdüğünüz kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?” diye sordu.

Kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?

Özel’in, Binali Yıldırım’a verdiği soru önergesi şöyle;

“29 Aralık ve 30 Aralık günü katıldığınız toplantılar parti faaliyeti olduğuna göre ve 29 Aralık günü belediye başkan adaylığınız açıklandığına göre, bu iki toplantıya katılmanız, Anayasa’nın 94’üncü maddesini çiğnemek değil midir? Seçimlerin eşit, adil ve şeffaf bir şekilde yapılması ilkesine karşın, Meclis Başkanlığı unvanını ve bu makamın getirdiği olanakları kullanarak, bir yerel seçim yarışına katılmak, bu ilkeyle bağdaşmakta mıdır? TBMM Başkanlığı öncesi yürüttüğünüz Başbakanlık görevini tamamlarken, ‘Koltuk elimde kaldı’ ifadesini kullanmıştınız. Meclis Başkanlığı koltuğu elinizden gitmesin diye mi böyle bir tavır içindesiniz? Bu soru önergesindeki sorulara yanıt vermek yerine, derhal istifa ederek fiili anayasa ihlaline son vermeyi ve demokrasi tarihine sürdüğünüz kara lekeyi sonlandırmayı düşünüyor musunuz?”

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler