Takip Et

Güncel

Özgür Gündem davasında ceza yağdı

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışmak için eş genel yayın yönetmenliği yapan 8 kişiye 1 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’a ise 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinde “Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği” kampanyasına katıldıkları için yargılanan gazeteciler Faruk Eren, Celal Başlangıç, Ertuğrul Mavioğlu, Ömer Ağın, İhsan Çaralan, Celalettin Can, Fehmi Işık ve Öncü Akgül ile gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol ile gazetenin yazarları Dilşah Kocakaya, Mehmet Şirin Taşdemir, Veysel Kemer ve Yüksel Oğuz’un yargılandığı davanın duruşması İstanbul 14’üncü Ağır Ceza mahkemesinde görüldü. Duruşmada, yargılan DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren ile çok sayıda avukat hazır bulundu.  Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu, Halkların demokratik partisi (HDP) Milletvekili Ahmet Şık ile çok sayıda gazetecinin izlediği duruşmada ilk olarak avukatlar söz aldı. 

‘255 günlük fark bulunmaktadır’

Avukatlar, genel yayın yönetmenleri konusunda Basın Kanunu’nda ayrıca bir sorumluluk ön görülmediğini kaydetti. Avukat Rozerin Seda Kip, beyanname ekinde yer alan çizelgeye dikkat çekerek, “Beyanname ekinde yer alan çizelgeye itiraz ediyoruz. Mahkemeye 87 kişi hakkında beyanname düzeltilmeden özensiz bir şekilde gönderilmiş ve mahkemenizce de kabul görmüştür. Gerekirse Cumhuriyet Başsavcılığına bu belge hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Belgenin teslim tutanağındaki tarih ile nöbetçi yayın yönetmeni tarihleri içerip, arada 255 günlük bir fark bulunmaktadır” dedi.

‘İfade ve basın özgürlüğü baskı altında’

Ardından söz alan DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, “Bu davaların bir basın davası olduğunu düşünüyoruz. İfade ve basın özgürlüğü baskı altında. Onlarca gazeteci tutuklu, yüzlercesi yargılanıyor. Özgür Gündem bu ülkede çalışanı en çok öldürülen gazetedir. Özgür Gündemi koruyamazsak ifade ve basın özgürlüğünü koruyamazdık. Biz aslında mesleğimizi onurumuzu savunuyoruz. Sizden beklentimiz de mesleğinizi onurunuzu savunmanızdır” dedi. 

Mahkeme kararını açıkladı

Avukat savunmaları ardından mahkeme heyeti duruşmaya kısa bir ara vererek, kararını açıkladı. Mahkeme kararında KHK ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak için Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliğine katıldıkları için yargılanan gazeteciler Faruk Eren, Ertuğrul Mavioğlu, Fehim Işık, Celal Başlangıç, İhsan Çaralan, Öncü Akgül ve Celalletin Can’a “Örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle 1’er yıl 3’er ay hapis cezası verdi. 

Mahkeme, gazetenin eski Eş Genel Yayın Yönetmeni Hüseyin Aykol’a “örgüt propagandası yapmak” gerekçesi ile 3 yıl 9 ay, gazetenin köşe yazarlarından Dilşah Kocakaya’ya da 1 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, Kocakaya ile Akyol haricinde diğer kişilere verdiği cezayı erteledi. 

Mahkeme heyeti, Veysel Kemer, Yüksel Oğuz, Mehmet Şirin Taşdemir ve Ömer Ağın hakkında ise beraat kararı verdi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler