Connect with us

Güncel

ÖSP: “Suriye rejimine zeytin dalı, Kürt halkına F-16 bombardımanı”

ÖSP, TSK’nın Efrin’e yönelik işgal saldırısına yönelik bir açıklama yaparak “Türk devletinden, Suriye rejimine zeytin dalı, Kürt halkına ise F-16 bombardımanı” dedi

Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) yaptığı açıklamasında, Ankara’nın aylardır hazırlık yaptığı Efrin saldırısına hava harekatına başladığını belirtti ve şunları söyledi; “Efrin’de halkımıza/halklarımıza uzatılan zeytin dalı değil, savaş uçaklarının bombardımanıdır! Tanklar eşliğinde gerçekleştirilen bir işgaldir.

Efrin’de Türk devletinin yaptığı “terörle mücadele operasyonu” değil, Rojava’nın işgalidir ve işgale HAYIR diyoruz!

Şunu herkes bilsin ki; işgal ve zor kullanılarak ne 16 Ekim’de Kerkük/Güney Kürdistan meselesi çözüldü ne de bugün Efrin/Batı Kürdistan meselesi çözümlenemez. Askeri olarak güçlü olan değil siyasal olarak haklı olan kazanacaktır.”

Tüm Kürdistan’ı ortak tepkiye çağırıyoruz

ÖSP açıklamasında devamla saldırının önünü Rusya’nın açtığını belirtti ve şunları söyledi;

“Suriye’nin ise başlangıçtaki itirazlarından ses yok çünkü bunu fırsat bilerek Türkiye ile anlaşmak istiyor ki Türkiye’den de bunun ilk işaretleri gelmeye başladı. Efrin harekâtı Türkiye-Suriye ilişkilerinin düzeltirse bunu şaşırtıcı olmaz. Çünkü İran’ın Kerkük/Güney Kürdistan’da yaptığının benzerini Türkiye Efrin/Batı Kürdistan’da yapmak istiyor. Suriye rejimi de şayet Türkiye kendisini meşru yönetim olarak görürse Türkiye ile işbirliğinden geri durmayacaktır.

Resmen ve şimdilik sınırdan 17 km. ile sınırlı işgal başladı. Şimdilik çünkü Türk devletinin işgal hedefinde esas Efrin kent merkezi bulunmaktadır. Yani uluslar arası kamuoyu “dur” demese 17 km ile sınırlı kalmayıp Efrin kent merkezine yöneleceği açıktır. Eğer kent merkezine ulaşamazsa o zaman Türkiye, sınır boyunca 17 km’lik derinlikte bir tampon bölge kurabilir!”

Dünya Kamuoyunu işgale ‘dur’ demeye çağırıyoruz

Açıklamada son olarak dünya kamuoyuna ve Kürdistan halklarına şu çağrı yapıldı;

“Dünya kamuoyunu işgale “dur” demeye çağırıyoruz!

Kürdistan’ın tüm parçalarındaki halkımızı-halklarımızı bu işgale karşı demokratik tepki vermeye çağırıyoruz!

Kürdistan siyasal partilerini parti, parça, program farklarını bir kenara iterek işgal karşılığında ortaklaşmaya çağırıyoruz”

 

Günün Haberleri

More in Güncel