Connect with us

Güncel

Osman Baydemir: “Bu milletin anasına tabut gönderme operasyonudur”

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir “Afrin’e düzenlenen millet iradesinin açığa çıkmaması operasyonudur, zeytin dalı operasyonu değildir” dedi

HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Meclis’te bir basın toplantısı düzenleyerek Efrin saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Baydemir, “Afrin’e düzenlenen millet iradesinin açığa çıkmaması operasyonudur, zeytin dalı operasyonu değildir” dedi.

Baydemir barışın temel bir insani hak olduğunu söyleyerek, “BM, savaş propagandasını yasaklamaktadır. Ama öyle bir zamandan geçiyoruz ki bu ülkede barışı savunmak suç olarak kodlanıyor. Neden varlığını ölüme, öldürmeye kilitlemiş durumda? Çünkü cenaze gelmezse, gerilim olmazsa OHAL rejimi olmayacak. Başka ülkelerle savaş olmazsa sıkıyönetim koşulları olmayacak. OHAL olmazsa medya olup biteni yazacak” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu, milletin anasına tabut gönderme operasyonudur”

Efrin saldırısını değerlendiren Baydemir, Efrin’e düzenlenen saldırısının kızıl elma operasyonu olduğunu belirterek, “Bu, zeytin dalı operasyonu değildir. Bu, milletin anasına tabut gönderme operasyonudur. Hani milletin anası ağlamasındı? İşte gelinen nokta bu. Hala vicdanında zerre kadar insanlık sevgisi kalanlar, Erdoğan’ın tabut başındaki fotoğrafını nasıl izah edebilir? Bu mudur sizin memleket sevdanız? Kim kandan besleniyor? Ölüm üzerinden propaganda yapmak ve bir gelecek inşa etmek. Bunun 80 milyona, bütün insani değerlere ihanet olduğunu görmeyecek misiniz, yazmayacak mısınız?” dedi.

“AKP-MHP-CHP kızıl elma koalisyonudur”

AKP, MHP ve CHP’nin kızıl elma koalisyonu olduğunu söyleyen Baydemir Kılıçdaroğlu’na yönelik, “Sayın Kılıçdaroğlu siz aynı zamanda ÖSO ile yani aynı zamanla El Kaide ile, Ahrar uş-Şam ile yani IŞİD’in tüm türevleriyle ittifak yapıyorsunuz. Yarın işgal ettikleri topraklarda zulüm örgütleyecekler. Bakın, ÖSO’yu oluşturan bileşenlere, birliklere. 12 yaşındaki Filistinli çocuğun kafasını kesen, kadınları recm eden bir anlayıştır bu anlayış.” ifadelerini kullandı.

Baydemir açıklamasında savaşın insanlığa ihanet olduğunu belirterek, HDP’nin bu ihanete ortak olmayacağını söyledi.

 

Günün Haberleri

More in Güncel