Connect with us

Güncel

Önder: HDP baskı ve tehditlerle diz çöktürülmeye çalışılıyor

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) haftasonuna yapacağı kongre öncesi kongreyi engellemeye dönük olarak yapılan gözaltı saldırıları HDP Ankara İl Örgütlülüğü tarafından yapılan basın açıklaması ile protesto edildi

HDP Genel Merkezi’ kongre öncesi  yapılan gözaltıları protesto etmek için Ankara İl Örgütlülüğü tarafından basın açıklamsı düzenlendi.

Ankara İl Örgütü’nün kongrenin ev sahipliğini üstlendiğini söyleyen Önder, yoğun bir emek ve çabayla, tarihe geçecek bir organizasyon başarısının da sahibi olduğunu belirtti. Yapılan basın açıklamasında söz alan Ankara Milletvekili Önder, Ankara’nın kongreye ev sahipliği yaptığı ve yoğun bir emek ve çaba sarfedildiğini belirterek tarihe geçecek bir organizasyon olarak nitelendirdi yapılcak olan kongreyi.

Savaş koşullarında geçildiğini belirten Önder, savaşın başka başka biçimlerde, faşist yöntemlerle meşrulaştırılmaya söyleyerek , şöyle devam etti: “Devletin yüz yıllar ezberine sığınarak yapıyorlar bunu. Mutlak ve tartışmasız bir Kürt düşmanlığı etrafında örgütlüyorlar. Öncelikle kurultayımız savaşa karşı barışı, diktatörlüğe karşı demokrasi, zulme karşı özgürlüğü, vicdanı, merhameti, baskılara karşı dayanışmayı yükseltmenin çok önemli bir dönem noktası olacaktır”

Genel olarak HDP’ye dönük yapılan baskılara dikkat çeken Önder’in konuşmasının bir kısmı şöyle:

“Yaklaşık 15 gündür il, ilçe, kurumlarımız, yöneticilerimiz fiilen kongre çalışması yürütüyor. Neredeyse gittiğimiz her kuruma ve HDP’nin bütün bileşenlerine dönük amansız bir tutuklama furyası başladı. Bir kurultayı engellemek için bu kadar hırpanice, hiç bu kadar hoyratça yapılmamıştır. Devlet de eskiden daha ince çalışıyordu. Artık bu kaygıyı gütmeyecek kadar saldırganlaşmış durumda. Bu bizi üzer kuşkusuz, bir parça eksiltir; öte yandan azmimizi, kararlılığımız çoğaltır. Ne kadar doğru yörüngelerle yolda olduğumuz gösterir. Özellikle bu sabah yapılan HDK bileşenlerine dönük siyasi imha operasyonunun bir an son bulmasını diliyorum. Bunların bir fayda olmayacağını, bununla pes etmeyeceğimizi, diz çökmeyeceğimizi artık anlamış olması gerek ama devlet denen şey biraz da aptallıkla bezelidir. Anlamıyorlar ama anlatacağız. Bu kongre onlara da cevap olacak.

“Özellikle bu sabah HDK bileşenlerine dönük operasyonun son bulmasını istiyoruz. Bununla diz çökmeyeceğimizi artık anlamış olmalılar. Ama devlet dediğiniz şey biraz da aptallıkla bezelidir. Anlamıyorlar ama anlatacağız. Bu kongre onlara da cevap olacak.”

Vilayetle koordinasyonu yürüten bir ekip olduğunu, devletin güvenlik önlem alacağını ama salonun içinde, yerinde eğitim verilen HDP gönüllüleri ve üyelerinin olduğunu dile getiren Önder, görev alanların üstlendikleri sorumluluğu yerine getireceğinin altını çizdi. Önder, “Savaşın bir yol olmadığını, toplumsal maliyet üretmekten başka sonuç üretmeyeceğini düşünen herkesi şenlik havası içindeki kurultayımızda yan yana durmaya davet ediyorum”.

 

Günün Haberleri

More in Güncel