Takip Et

Güncel

Önder Babat katledilişinin 16’ıncı yılında anıldı

3 Mart 2004’te çalışanı olduğu Devrimci Hareket Dergisi bürosundan çıktığı sırada öldürülen Önder Babat, yaşamını yitirişinin 16’ncı yıldönümünde anıldı.

3 Mart 2004’te çalışanı olduğu Devrimci Hareket Dergisi bürosundan çıktığı sırada başından vurularak öldürülen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Önder Babat, yaşamını yitirişinin 16’ıncı yıldönümünde anıldı. İstanbul Üniversitesi önündeki anmada, üzerinde “Önder Babat ölümsüzdür” yazılı pankart açıldı. 

Tek kişi yargılanmadı

Anmada konuşan Dilara Kaya, aradan geçen 16 yıla rağmen cinayetin üstünün örtülmeye çalışıldığına dikkat çekti. Kaya, “Cinayetin işlendiği günden itibaren olayın üstünü örtmekle suçunu gizleyen devlet, hukuki süreci baltalamak için otopsi yapılmasını bile engellemeye çalıştı. Uzun mücadeleler sonucunda katledildiği ortaya çıkarıldı. Ancak buna rağmen tek kişi hakkında tek bir yargılama yapılmadı” dedi.

‘Türkiye adaletsizler ülkesi’

Babat’ın öldürülmesinin AKP hükümeti döneminde işlenen “faili belli” bir cinayet olduğunu dile getiren Kaya, hükümetin kendine muhalefet olarak gördüğü herkesi sindirdiğini ve gençlere yönelik saldırılarına her gün bir yenisini daha eklediğini kaydetti. Kaya, “Bizler gençler olarak Önder Babat’ın mücadelesine sahip çıkacağız. Bu baskı politikalarına karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz. Her yaşta, her meslekten muhalifler hapishanelerle tehdit ediliyor. Belediyeler kayyumlar atanıyor. Milletvekililer, gazeteciler ve öğrenciler tutuklanıyor. Yargısız infazlar yaşanıyor. Kadın katilleri cezasız bırakılıyor. Türkiye adaletsizlikler ülkesi oldu. Babat’ı katledenlerin, geziyi yargılayanların, Ankara’da Suruç’ta patlayan bombaların faillerini kim olduğunu çok iyi biliyoruz. Sözümüz ve aklımız net; yitirdiğimiz arkadaşlarımızın hesabını soracağız. Faili meçhullerin olmadığı bir ülkeyi kurarak, katledilen arkadaşlarımız için adaleti sağlayacağız” şeklinde konuştu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler