Takip Et

Güncel

Ömeryan’da mağarada insan kemikleri bulundu!

Nusaybin ilçesine bağlı Ömeryan bölgesinde bir mağarada daha önce yaşamını yitiren bir insana ait kemikler bulundu. Girişi taşlarla kapatılmış mağaradaki kemiklerin 90’lı yıllarda kaybedilenlere ait olabileceği tahmin ediliyor

Mezopotamya Ajansı’dan Ahmet Kanbal’ın haberine göre; Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Ömeryan bölgesinde köylüler ve koçerler hayvanlarını otlattıkları sırada sağanak yağışların etkisi ile sığındıkları taşlarla kapatılan mağarada uzun zaman önce yaşamını yitirmiş bir insana ait kemikler olduğunu gördü. Köylülerin gösterdiği bölgenin Dirim (Şabanê), Pınarbaşı (Serêkaniyê) ile Akarsu (Stilîlê) kırsal mahallesi üçgeninde yer alan ve Nevala Rişvan olarak adlandırılan bölge olduğu tespit edildi. Bölgede bulunan küçük mağaranın ağzının taşlarla kapatılmış olduğu görülürken, içinde tek bir insana ait olduğu tahmin edilen bir kafatasının yanı sıra bacak, kol ve kaburga kemikleri uluorta duruyor. 2019 yılı kış ve bahar mevsiminde etkili olan aşırı yağışlar nedeniyle girişinin aralandığı tahmin edilen mağaradaki cenazenin kime ve hangi döneme ait olduğu konusunda ise, tahminlerin ötesinde bir bilgi yok.

Mağarada bulunan cenazenin alınması için köylüler İnsan Hakları Derneği (İHD) Mardin Şubesi’ne başvuru yapacaklarını belirtirken, yapılacak başvurunun ardından İHD’nin konu ile ilgili suç duyurusunda bulunması bekleniyor. İHD’nin suç duyurusunun ardından savcılığın harekete geçmesi ile kemiklerin kime veya hangi döneme ait olduğu ortaya çıkabilecek.

Kemiklerin bulunduğu yer, mağaranın ağzının taşlarla kapatılmış olması ve tek bir insana ait olduğunun tahmin edilmesi, 90’lı yıllara ait kayıpları andırıyor. Bu nedenle kemiklerin Nusaybin ve Midyat’ta 90’lı yılarda kaybedilen isimlerden birine ait olabileceği tahmin ediliyor. Bölgede daha önce kayıpların kemiklerine ulaşmak amacıyla 300’e yakın kayıp yakını Adli Tıp Kurumu’na (ATK) DNA örnekleri vermişti.

Ermeni ve Süryani mezarları ortadan kaldırılmıştı

Ömeryan bölgesi ayrıca eski Ermeni ve Süryani mezarlıklarının da bulunduğu bölge olarak biliniyor. Köylüler, her ne kadar cenazenin 90’lı yıllara ait bir cenaze olduğunda ısrar etse de Ermeni veya Süryanilere ait olabileceği tahmininde de bulunuyor. 2007 yılında Ömeryan bölgesinde bulunan Kuruköy (Xirabê Bava) kırsal mahallesinde Ermeni ve Süryanilere ait toplu mezarlar bulunmuştu. Ancak bölgede inceleme yapmak için aralarında dönemin Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu ile İsveçli tarihçi Prof. David Gaunt’un da olduğu heyet bölgeye ulaştığında kemiklerin ortadan kaybedildiği tespit edilmişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler