Connect with us

Güncel

Ölüm orucundaki tutuklu avukatların refaketçi talepleri kabul edildi

Adli Tıp Kurumu’nun “hapishanede kalmaları uygun değil” raporuna rağmen tahliye edilmeyen ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için yapılan refakatçi başvurusu kabul edildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği, Sağlık Kurulu toplantısı sonunda refaketçi talebinin kabul edildiğini ve Ebru Timtik’in teyzesinin Kovid-19 testinin sonuçlanmasının ardından refakatçi olabileceğini belirtti.

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) “hapishanede kalmaları uygun değil” şeklindeki raporuna rağmen tahliye edilmeyen ölüm orucundaki tutuklu avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal dün gece hastaneye kaldırıldı. Silivri Kapalı Cezaevi’ne görüş için giden avukatlara, Timtik ve Ünsal’ın hastaneye kaldırıldığı bilgisi verildi. Ardından avukatlar Timtik’in Bakırköy Doktor Sadi Konuk Devlet Hastanesine, Ünsal’ın ise Halkalı’da bulunan Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırıldığını öğrendi.

Refakatçi talepleri kabul edilmedi, gece boyunca yalnız kaldılar

Gece boyunca Timtik ve Aytaç’ın durumuna ilişkin bilgi almak isteyen avukatları ve yakınları net bilgilere erişemedi, yapılan refakatçi talebi de reddedildi. Yaşananlara ilişkin sosyal medyadan açıklama yapan Çağdaş hukukçular Derneği, (ÇHD), “Ebru ve Aytaç, tüm gece zorla müdahale tehdidi altında hastane odasında tek başlarına tutuldular. Tek başına ihtiyaçlarını göremeyecek olan iki arkadaşımız için yapılan refakatçi talebi gece boyunca reddedildi. Arkadaşlarımızın sağlık durumlarından endişeliyiz. Müdahale tehdidi altında, tek başlarına ihtiyaçlarını göremez oldukları raporluyken zayıf bünyeleriyle tüm gece tek başlarına bir odada tutuldular. Bu endişeyi gidermek, ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla görüşmek istiyoruz” talebinde bulundu.

Yapılan itirazlar sonucu Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için refakatçi talebi kabul edildi

Ölüm orucu direnişindeki avukatlar Ebru Timtik Sadi Konuk Hastanesi’ne Aytaç Ünsal Kanuni Sultan Süleyman Eğitim Araştırma Hastanesi’ne götürülmüştü. Avukatların refakatçi talepleri dün kabul edildi.

Halkın Hukuk Bürosu twitter hesabından bir açıklama yaptı:
“Avukat Ebru Timtik için yaptığımız refakatçi başvurusuna hastane tarafından olur verildi. Ebru Timtik’in teyzesi refakatçi olarak hastaneye girebilecek.

“Ölüm orucundaki Avukat Aytaç Ünsal kaçırılarak getirildiği Kanuni Sultan Süleyman E.A. Hastanesi’nde refakatçisiz tutuluyordu. Bugün öğleden sonra annesi Nermin Ünsal refakatçi olarak kabul edildi.Yapılan covid-19 testinin ardından az evvel refakatçi olarak içeri girişi sağlandı.

Günün Haberleri

More in Güncel