Takip Et

Güncel

“Ölüm orucundaki Grup Yorum üyelerinin talepleri derhal kabul edilsin”

HDP Ankara İl Örgütü, ölüm orucu eylemini sürdüren Grup Yorum üyelerinin sağlık durumuna ilişkin açıklama yaparak, “Adalet Bakanlığını, İçişleri Bakanlığını ve Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nu Grup Yorum üyelerine yönelik hukuksuz ve keyfi uygulamalarının derhal kaldırılması ve tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için acil olarak göreve davet ediyoruz”

Üyelerinin serbest bırakılması, haklarındaki davaların düşürülmesi ve meydanların kendilerine açılması talebiyle başlattıkları açlık grevi eylemini ölüm orucuna çeviren Grup Yorum üyelerinin durumuna dikkat çeken Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, parti binalarında basın toplantısı düzenledi. Açıklamaya Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Devrimci Parti ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi katıldı.

‘Grup Yorum’a konser yapmaları bile yasaklanmıştır’

Katılımcılar adına konuşan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Pakize Sinemillioğlu, 1980 askeri darbesinden sonra darbeci ve faşist politikalara karşı bir tepki olarak 1985 yılında kurulan Grup Yorum’un, halkların ve devrimcilerin sesini en güçlü biçimde sanatında işlediğini belirtti. Grup Yorum’un kurulduğu yıllardan beri iktidarların baskıcı ve sindirici girişimlerine karşı varlığını büyük direnişlerle sürdürdüğüne dikkat çeken Pakize, “Son olarak AKP iktidarının sistematik baskıları sonucu Grup Yorum’un sanatını icra edebilmesi imkânsız kılınmıştır. Keyfi tutuklamaların, gözaltıların ve baskınların yanı sıra Grup Yorum’a konser yapmaları bile yasaklanmıştır” dedi.

“Her alanda tekçi zihniyetini bütün çirkinlikleri ile dayatan AKP-MHP faşist bloğu özgürlükçü ve muhalif sanatı boğmaya yönelik düşmanca tutumlar sergilemektedir” diyen Pakize, tüm muhalif kesimlere olduğu gibi Grup Yorum’a da en yoğun baskıların OHAL döneminde yapıldığına işaret etti. Pakize, “Bu süreçte Grup Yorum’un 11 üyesi tutuklandı, 6 üyesi keyfi olarak terör listesine alındı, İdil Kültür Merkezi 8 defa baskına ve talana uğradı, konserleri yasaklandı, grubun müzik enstrümanları tahrip edildi, şarkı sözleri ve besteleri çalındı” ifadelerini kullandı.

‘AKP, mahkumları onursuz bir yaşama ikna etmeye çalışıyor’

Grup Yorum üyelerinin yaklaşık iki yıldır henüz iddianameler bile ortada yokken “gizli tanık” ifadeleri gerekçe gösterilerek hapishanelerde tutulduğunu dile getiren Pakize, “AKP iktidarının hapishanelerde muhalif siyasi tutuklulara yönelik geliştirdiği gaddar politikalar artık dünya kamuoyu tarafından da bilinmektedir. Siyasi mahkumları sindirmeye dönük uygulamalar sonuç vermeyince, AKP iktidarı yarattığı hapishane koşulları ile mahkumları onursuz bir yaşama ikna etmeye ve ölüme terk etmeye çalışacak kadar gözü dönmüştür” diye konuştu.

Hem hapishane koşullarına hem de sanatlarına yönelik sistematik baskılara tepki olarak, Grup Yorum üyelerinin Silivri, Gebze ve Kepsut hapishanelerinde farklı tarihlerde başlatmış oldukları açlık grevlerinin 200’üncü günü aştığına dikkat çeken Pakize, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hükümet bu insani ve haklı taleplere olumlu cevap vermesi gerekirken baskıların yoğunluğu artmış ve duyarsızlık had safhaya ulaşmıştır. Nitekim grup üyeleri Helin Bölek 229’uncu gününde, İbrahim Gökçek 232’nci gününde açlık grevi eylemlerini ‘hapishanelerdeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması’ talebiyle ölüm orucuna çevirmişlerdir.”

‘Tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için acil göreve davet ediyoruz’

Grup Yorum ’un sanatını tekrar icra edebilmesine yönelik haklı taleplerin karşılanması gerektiğinin altını çizen Pakize, kritik noktaya ulaşan açlık grevleri ve ölüm oruçlarının yeni ölümler getirmeden, Grup Yorum üyelerinin derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. “Gizli tanık” taktiği ile yapılan bütün siyasi operasyonların son bulması gerektiğine dikkat çeken Pakize, “Ve bu taktikle yürütülen ‘sözde’ davalar düşürülmelidir. Bizler HDP Ankara İl Örgütü olarak Adalet Bakanlığını, İçişleri Bakanlığını, Meclis İnsan Hakları İnceleme Komisyonunu Grup Yorum üyelerine yönelik hukuksuz ve keyfi uygulamalarının derhal kaldırılması ve tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için acil olarak göreve davet ediyoruz” dedi.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler