Takip Et

Güncel

Ölüm orucunda olan Mustafa Koçak’ın hapis cezası istinaf tarafından onandı

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesine ilişkin davada sanıklara verilen hapis cezalarını onandı. Mustafa Koçak, adil yargılama için ölüm orucuna devam ediyor

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, İstanbul Adalet Sarayı’nda görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesine ilişkin davada sanıklara verilen hapis cezalarını onadı. Mustafa Koçak, adil yargılama için ölüm orucuna devam ediyor.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda görev yapan Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015’te makam odasında öldürülmüştü.

1.Ceza Dairesi, İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesince karara bağlanan dava dosyasına yönelik istinaf başvurularını sonuçlandırdı.

Ceza dairesinin dosya üzerinden yaptığı incelemenin ardından verdiği kararda, yerel mahkemenin hükmünde herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı kaydedildi.

İspat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğunu ve sanıkların eylemlerinin doğru olarak nitelendirildiğini vurgulanan ceza dairesi, bu nedenle sanıklar ve avukatlarınca yapılan istinaf başvurularının esastan reddine karar verdi. Daire, davada tutuklu bulunan 4 sanığın tahliye taleplerini de reddetti. Ceza dairesi, oy birliği ile verdiği kararını Yargıtay yolu açık olmaz üzere aldı.

4 sanığın tahliye talepleri reddedildi

Daire, davada tutuklu bulunan 4 sanığın tahliye taleplerini de reddetti. Ceza dairesi, oy birliği ile verdiği kararını Yargıtay yolu açık olmaz üzere aldı. İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın makam odasında öldürülmesine ilişkin 4’ü tutuklu 9’u firari 14 sanığın yargılandığı davanın kararını 11 Temmuz’da açıklamıştı

Mahkeme heyeti davanın tutuklu sanıkları Mustafa Koçak ve Murat Canım’ı, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Heyet bu sanıkları ayrıca, savcı Kiraz’ın öldürülmesiyle ilgili, “kasten öldürmeye yardım” suçundan 27 yıl, “kamu görevlisini silahla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 12 yıl ve “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan da 3 yıl ve 2 bin 700 lira da adli para cezası olmak üzere toplam 42’şer yıl hapis cezasına mahkum etmişti.

Yerel mahkeme kararı

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi, 4’ü tutuklu 9’u firari 14 sanığın yargılandığı davanın kararını 11 Temmuz’da açıklamıştı.

Mahkeme heyeti davanın tutuklu sanıkları Mustafa Koçak ve Murat Canım’ı, “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırmıştı. Heyet ayrıca, savcı Kiraz’ın öldürülmesiyle ilgili, “kasten öldürmeye yardım” suçundan 27 yıl, “kamu görevlisini silahla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 12 yıl ve “ateşli silahlar kanununa muhalefet” suçundan da 3 yıl ve 2 bin 700 lira da adli para cezası olmak üzere toplam 42’şer yıl hapis cezasına mahkum etmişti. Mahkeme, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan tutuklu sanıklardan Cengiz Özel’e 11 yıl 3 ay ve Mithat Öztürk’e de 10 yıl hapis cezası verirken, bu sanıkların tutukluluk halinin devamına hükmetmişti. Tutuksuz sanık Deniz Özel’i, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptıran heyet, sanık hakkında daha önce verilen “ev hapsi” şeklindeki adli kontrol uygulamasını kaldırırken, yurt dışına çıkış yasağından oluşan adli kontrol tedbiri uygulanmasının devamına yönelik karar vermişti. Mahkeme heyeti, haklarında daha kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılan firari sanıklar Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Musa Aşoğlu, Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül ve Zerrin Sarı’nın dosyalarının ayrılmasına ve yakalama infazlarının beklenilmesine yönelik karar da almıştı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler