Takip Et

İçerden

ÖHP, hapishane raporunu açıkladı: İşkence, baskı, tecrit her yerde!

Özgürlükçü Hukukçular Platformu İstanbul Şubesi, Marmara bölgesi hapishanelerine yönelik hazırladıkları 3 aylık raporu bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı

Özgürlükçü Hukukçular Platformu İstanbul Şubesi, Marmara bölgesi hapishanelerine yönelik hazırladıkları 3 aylık raporu bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıkladı.

ÖHP İstanbul şubesi Cezaevi Komisyonunun Haziran-Ağustos aylarına ait hapishanelerinde yaşanan hukuksuzlukları içeren raporu, düzenledikleri bir basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaştılar.

Hapishanelerde yaşanan hukuksuzluklara yer verilen raporda, tutuklu ve hükümlülerin gardiyanlar ve hapishane yönetimi tarafından baskılara maruz kaldığı, hasta tutukluların tedavilerin ya geciktirildiği ya da yapılmadığı, bazı tutukluların tecritte tutulduğu belirtildi.

Tutukluların istekleri dışına başka cezaevlerine gönderildiğini belirtilen raporda, mektupların verilmemesi, günlük gazetelerin verilmemesine, koğuşların kalabalıklığına, hiçbir gerekçe olmadan verilen disiplin cezalarına da yer verildi.

Raporda öne çıkan bölümler şöyle:

“İşkence ve kötü muamele

Silivri 5 Nolu hapishanesinde bulunan İbrahim Koçer; hapishaneye geldiğinde yeni geçirmiş olduğu ameliyat nedeni ile dikişleri olup tedavisine düzenli devam etmesi hayati bir zorunluluk iken hastahaneye götürülmemektedir

Silivri 5 Nolu Hapishanesinde bulunan tutuklular,22-24 Temmuz 2018 tarihlerinde yani ziyaret tarihinden bir hafta öncesinde mahpus Cengiz Sinan Halis Çelik’e karşı işkence vakasının yaşandığı ortaya çıkmıştır. Görüşülen bütün mahpusların anlatımlarına göre nöbet geçirmesinden dolayı hastaneye sevk edilen Cengiz Sinan Halis Çelik’in kelepçeli röntgen ve muayeneyi kabul etmediği ve bunun üzerine darp edilerek karga tulumba araca atıldığı ve kötü muamele ile işkenceye maruz kaldığının gece saat 02:00 sıralarında hapishaneye getirilmesi ile çığlıkları ve sloganları ile bütün koğuşların uyanması ile öğrendiklerini beyan etmişlerdir.

Tekirdağ 2 Nolu F İle 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’ndeki hastane ve adliyelere gidiş gelişlerde mahpuslar kameralara dönerek elbiselerini kaldırmaları ve içlerine giydiklerini göstermeleri konusunda yapılan baskı devam etmektedir. “Hero” benzeri yazı, resim vs. bulma gerekçesiyle yapıldığı söylenen bu uygulamayı kabul etmeyen mahpuslar fiziksel işkenceye maruz bırakılmaktadırlar

Tekirdağ 2 Nolu F Tipinde mahpus Yakup Kaymaz, infaz koruma memurları tarafından fiziki şiddete maruz kalmaş ve “ sizi öldüreceğiz “ gibi tehditler ve ayrımcılığa maruz kalmıştır.

Yine Tekirdağ 2 Nolu F Tipinde Buse, cinsel kimliği sebebiyle bu hapishane de tutulmasının bile kötü muamele olduğunu ifade etmiştir.

Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesi bakımından, direnmeyen her mahpusa çıplak arama ısrarı devam etmektedir.

Kandıra F-2 Kapalı hapishanesinde de aynı şeklde çıplak arama dayatılmaktadır.

Edirne’de ise hücrelere sık sık baskınlar yapılması durumu devam etmektedir.

Bolu F Tipi’nde baskın şeklinde yapılan keyfi aramalar devam etmektedir. Yapılan aramalarda odalar ciddi anlamda dağıtılmakta olduğundan söz konusu durum Mahpuslarca provakasyon olarak değerlendirilmektedir.

Bolu da Ege Üniversitesindeki öğrenci olaylarından yargılanan Nurullah Semoyaklaşık olarak 5 ay önce bu cezaevine getirilmiş olup, tecritte tutulmaktadır. Hükümlü girişte 3 kez çıplak aramaya maruz bırakılmış ve darp edilmiştir. Gardiyanlar tarafından darp edilip tehdit edilen Nurullah revire çıkarılmayı talep etmiş, ancak 2 hafta sonra ancak Revire götürülmüştür.

Maltepe 1 Nolu L Tipi’nde de Şubat 2018’de ayakta sayım uygulaması dayatılmış ancak mahpusların itirazları sonucu devamı getirilmemiştir.

Kırklareli E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde kalan Welat Çiçek burnunda kırık olmasına ve acilen ameliyat olmasına rağmen hastaneye sevki yapılmamaktadır.

Gebze Hapishanesinde 2 mahpusa çıplak arama dayatılmış; idare ile yapılan görüşme sonrası uygulamanın hata sonucu olduğu ve tekrarlanmayacağına dair şifahi söz alınmıştır.

Tecrit

Sayın Abdullah Öcalan’a ve İmrali adasında kalan diğer mahpuslara yönelik uygulamalardır. Bir ada hapishanesi olarak tamamen kendi özgün koşulları olan bu yerde aynı zamanda avukat ve aile görüş hakkı tamamen ortadan kaldırılmıştır.

Edirne hapishanesinde 3 oda 1 yıldır tecritte tutuluyor. 9 kişinin kaldığı bu odalara ; bombacı oldukları ve diğer odalarla bir araya gelemeyecekleri belirtilerek bir araya gelme talepleri red ediliyor.

Bolu F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu olarak bulunan Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan ile ilgili tecrit durumu devam etmektedir.

Silivri 9 Nolu Kapalı Hapishanesi’nde bulunan mahpus Hatice Çırğaniş 1 yılı aşkın gibi bir süre boyunca tek başına tutulduğunu, tek başına avluya çıkarıldığını, tek başına ortak etkinliğe çıkarıldığını ifade etmiştir.

Maltepe Hapishanesinden daha önce gönderildiği Silivri 9 Nolu Hapishanesine getirilen Soydan Akay’ın yaklaşık üç ay gibi bir süredir tek başına tecrit koşullarında tutulduğu öğrenilmiştir.

Şehmuz Azun, 25.03.2018 tarihinde Silivri 9 Nolu Hapishanesine getirilmiş olmasına ve benzer suçlamalardan kalan mahpusların yanına gitme talebi olmasına rağmen tek başına tutulmuştur.

Kandıra hapishanelerinde kalmakta olan ağırlaştırılmış müebbet hükümlüleri mutlak bir tecritte tutulup sadece günde 2 saat hücre dışında tutulmaktalar.

Bandırma 1 ve 2 Nolu hapishanelerde koğuşlar arası sohbet uygulaması yoktur.

Sağlık

Tekirdağ 2 Nolu T Tipi, Bakırköy Kadın Kapalı Hapishanesinde, Maltepe 1 Nolu Hapishane de ve Bandırma T Tipi Hapishanesinde muayene esnasında kelepçe çıkartılmaması uygulaması devam etmektedir.

Cengiz Sinan Halis ÇELİK; 24 yıldır siyasi hükümlü olup çeşitli hapishanelerde kalmıştır. Epilepsi, kötü huylu mesane kanseri olması, kafasında 3, sırtta 2 ve belde 2 adet olmak üzere vücudunda 7 şarapnel parçası mevcut olmasına rağmen yine de “içeride cezasını infaz etmeye müsait değildir” raporu verilmemiştir.

Mehmet Akar’ın 74 yaşında olduğu, ciddi bir gribal enfeksiyon geçirmesine ve defalarca ilgili yerlere bildirilmesine ve gereken dilekçelerin idareye her gün verilmesine rağmen 5 gündür henüz daha revire çıkartılmadığı ifade edilmiştir

Veli Büyükşahin, kendisinin kalp-damar ve karaciğer rahatsızlıkları için düzenli ilaç kullanmak zorunda olduğunu ve fakat son 7 ay içerisinde toplamda iki-iki buçuk ay revire çıkarılmadığı için ilaçlarını alamadığını belirtmiştir

Adalet Erişim ve Savunma Hakkı

Bakırkoy kadın kapalı cezaevinde hükümlü mahpuslar ile avukat görüşü kaldırılmıştır.

Silivri 9 Nolu Hapishanesi’nde TMK kapsamında yargılanmış olan iki mahpus için bu uygulamanın var olduğu ve gerekçesiz bir biçimde görüşün dinlenmesi ve kararlarının verildiğini gözlemlemek mümkündür.

Bolu T Tipi’nde tutuklularla avukatlarıyla görüşme hakkı mesai saatleri ile sınırlandırılmakta, saat 17:00’den sonra tutuklularla da avukat görüşü yapılamamaktadır.

Mektuplaşma

Silivri hapishaneleri, Kırklareli E Tipi, Düzce T Tipi, Bandırma 2 nolu T Tipi, Tekirdağ 2 nolu F Tipi ve Gebze cezaevlerinde mektupların verilmediği öğrenilmiştir.

Yayınlar

Silivri, Tekirdağ 2 nolu F tipi, Maltepe 1 ve 2 nolu hapishaneler, Kırklareli E tipi, Bolu, Düzce, Edirne hapishanelerinde bazı günlük gazete ve dergiler verilmemektedir.”

 

 

Günün Haberleri

İçerden konulu diğer haberler