Takip Et

Güncel

ÖHD: “Deprem sırasında hapishanelerin havalandırma kapıları açılmadı”

Elazığ ve Malatya’daki hapishaneleri ziyaret eden Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi avukatları, herhangi bir hasar olmadığını, ancak deprem sırasında havalandırma kapılarının açılmadığını söyledi

Elazığ-Sivrice merkezli meydana gelen 6.8 şiddetindeki depremin ardında yıkılan binaların enkazındaki arama kurtarma çalışmaları devam ederken, Elazığ Ceza İnfaz Kurumu’ndaki tutukluların ailelerinin endişelenmeleri üzerine Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Diyarbakır Şubesi üyesi avukatlar, hapishaneye gitti. Hapishanedeki tutuklular ve hapishane idaresiyle görüşen avukatlar, görüşmeye ilişkin bilgi paylaştı.  

Havalandırma kapıları açılmadı

Avukatlar, depremin yaşandığı 20.55’de hapishane yönetimi tarafından havalandırma kapılarının “güvenlik zafiyeti oluşabilir” iddiasıyla açılmadığını belirtirken, hapishanede herhangi bir hasarın olmadığını, tutsakların durumunun iyi olduğunu ifade etti. Avukatlar, hapishane yönetiminin ikametgâhları Elazığ ve Malatya olan tutukluların, aileleri ile telefonla görüşme hakkı verildiği, ancak ikametgâhı diğer illerde bulunan tutukluların da en yakın zamanda aileleri ile iletişim sağlanacağının belirtildiğini söyledi.

‘Malatya hapishanesinde sorun yok’

Malatya E Tipi Hapishanesi’ne giden avukatlar da hem hapishane yönetimi hem de tutuklularla görüştü. Hapishanede her hangi bir sorunun olmadığını ifade eden avukatlar, deprem sırasında havalandırma kapılarının açılmadığını kaydetti. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler