Connect with us

Emek

‘OHAL değil demokrasi istiyoruz’ mitingi düzenlendi

KESK’in çağrısıyla Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “OHAL değil demokrasi istiyoruz” mitingi gerçekleştirildi

KESK’in çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi “OHAL değil demokrasi istiyoruz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), İstanbul Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda “OHAL değil demokrasi istiyoruz” mitingi düzenledi. Mitingde ilk olarak KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen konuştu.

“Biz vardık, varız ve var olacağız!”

Gezen konuşmasında, yüz binin üzerinde kamu emekçisinin işinden atıldığını belirtti ve şunları söyledi;

“Taşeron düzenlemesi Meclis’ten kaçırıldı, KHK’yla düzenlendi. İşçilere haklarından, alacaklarından vazgeçmeleri dayatıldı. Toplu sözleşme hakkımız gasp edildi. Kamu çalışanları masalarda, saraylardan gelen tek bir emirle satıldı. Savaşa ayrılan paydan emekçiye pay kalmadı. Emeğimizle yarattığımız değerler emperyalistlere peş keş çekildi.

Sağlık hakkımızı gasp edecek şehir hastaneleri bir rant aracı olarak görüldü. Hiç geçmediğimiz köprünün parası biz emekçilerden alınıyor. Asgari ücret artışla dahi açlık sınırının altında kaldı. Meclis önünde kendini yakarak ‘geçinemiyorum’ diyen emekçi bu ülkenin tablosudur.”

Bu karanlık tablonun kendilerini korkutmadığını ifade eden Gezen, konuşmasını şu ifadeler ile sonlandırdı: “Biz, Gezi direnişiyle eşitliğin, özgürlüğün ütopya olmadığını gösteren milyonlarız. Biz, adalet için yolları aşındıranlar; vicdan ve adalet için nöbet tutanlarız. Derelerine, ormanlarına sahip çıkanlarız. Barış talebini yükseltenleriz. Emekten yana bir ülke için, iş güvencemiz için, insanca yaşamak için mücadeleden asla vazgeçmeyenleriz. Üniversiteleri, madenleri, fabrikaları direniş alanlarına çevirenleriz. Şiddete, ayrımcılığa karşı direnen, emeğine, bedenine, kimliğine sahip çıkan ve sokakları asla terk etmeyen, itaat etmeyen kadınlarız! Biz vardık, varız ve var olacağız!”

“Umudumuz büyüyor”

Gezen’in ardından konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ise, milletvekilleri ve gazetecilerin tutuklandığı, belediyelere kayyum atandığı darbe döneminden geçiyoruz dedi. Bozgeyik konuşmasında özetle şunları söyledi;

“Bizler bir kez daha buradan soruşturmalara, işten çıkarmalara, sürgünlere, mobbinglere karşı 18 aydır alandayız. Kadınları toplumsal alandan dışlayan sözde istihdam politikalarına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Ayrımcılığa, sürgün edilmeye katliamlara karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu faşizan politikalara karşı eşitlik, özgürlük mücadelemizi birleşik biçimde yükseltmenin çabasındayız. Bizler çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakmak istiyorsak bu yükün bilinciyle bir arada durmaya mecburuz. Umudumuz büyüyor. Bu faşist kuşatmayı geri püskürtmeyi buradan bir kez daha haykırıyoruz.”

Konuşmaların ardından sanatçı Erdal Güney sahne almasıyla son buldu.

 

Günün Haberleri

More in Emek