Takip Et

Güncel

Öğrenci ve gençlik örgütleri’nden Dolmabahçe’de 6 Mayıs anması

Öğrenci ve gençlik örgütleri Taksim AKM önünde bir araya gelerek İnönü Caddesinden Dolmabahçe’ye Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için anma yürüyüşü gerçekleştirdi

Bahattin Seçilir

Öğrenci ve gençlik örgütleri Taksim AKM önünde bir araya gelerek İnönü Caddesinden Dolmabahçe’ye Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan için anma yürüyüşü gerçekleştirdi. Kitleyi yürüyüş esnasında polis taciz etti. Caddeden yürüyüşe izin verilmeyen kitle Gümüşsuyu Parkı içinden geçerek Dolmabahçe sarayı önünde basın açıklaması yapıldı.

Kitle adına yapılan basın açıklaması şöyle:

“Bundan 47 yıl önce darağacında şehit edilen üç devrimci, emperyalizmin boynuna takmaya çalıştığı urgana karşı korkusuzca yürüdüler. 68 de baskıya, işkenceye devlet terörüne karşı direnen devrimci gençler elbet bu günde Saray Rejimi’nin baskısına, şiddetine boyun eğmeyecektir. Bizler, adına emperyalizm dedikleri vahşet ve sömürü düzeninin sonunun gelmekte olduğunu bilekteyiz. Ondandır bir canavarın son çırpınışları gibi hakların kanını daha çok emmeye; despot, otoriter iktidarla halkları ve üretici sınıflıları zapturapt altına almaya çalışması.

Yerli işbirlikçileriyle, giriştikleri darbelerle halkların iradelerine zincir vurmak istemektedirler.

Dün Vietnam halkına saldıranlar, bugün Venezüella da bilindik senaryoları sahneye koymaya çalışıyor.

Dün nasıl Vietnam halkının mücadelesini büyütüp döktüysek yankileri denize, bugünde emperyalizm ve yerli işbirlikçilerini bütün saldırılarına karşı devrimci gençler mücadelenin en ön saflarında olacaktır.

Türkiye sermayesi ve emperyal heveslerle Suriye coğrafyasında, Kürt halkına ve halklara yönelik uyguladıkları katliam politikalarına karşı sınırsız ve sınıfsız bir dünya için yürüttüğümüz mücadelemiz, aldığımız devrimci mirasla bütün halkları emperyalizmin boyunduruğundan kurtarana kadar devam edecektir. Şu da ortadadır ki geçirdiğimiz son seçim süreciyle birlikte kitleler, Saray Rejimi’nin yenildiğini düşünerek yıkılması kolay bir umuda kapılsa da, halkların kurtuluşu tıpkı 68 de Denizlerin mücadelesinin de bize gösterdiği gibi, hiç bir zaman parlamenter sistem alternatifleriyle gerçekleşmeyecektir. Biliyoruz ki, bu çürümüş düzeni yıkmanın tek yolu ancak ve ancak bir devrimci kopuşla mümkün olacaktır. Bunu gerçekleştirecek olan Marksizmle, Leninizimle kuşanmış genç devrimcilerin mücadele ile harmanlanmış cüretleridir.”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler