Takip Et

Güncel

Oğlunun cenazesine katılmak ‘terör suçu’ sayıldı

Şırnak’ta polisler tarafından 28 kurşunla katledildikten sonra zırhlı aracın arkasına bağlanarak sürüklenen Hacı Lokman Birlik’in cenazesine katılan babasına ‘terör örgütü propagandası yapmak’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Şırnak’ta sokağa çıkma yasakları döneminde polisler tarafından öldürülen Hacı Lokman Birlik’in cenazesine katıldığı için babasına ve cenazeye katılan diğer kişilere ‘terör örgütü propagandası’ yapmak suçlamasıyla iddianame hazırlandı.

Bugün görülen duruşmada ifade veren baba Birlik, “ben sadece oğlumun cenazesine katıldım” ifadelerini kullandı.

Herkes Bir an Önce Beraat Edilmeli

Davaya bakan Avukat  Şeyma Ürper, açılan davaya tepki gösterirken söz konusu olay hakkında iddianame bile hazırlanmaması gerektiğini söyledi. Ürper, “Müvekkilim oğlunun cenazesine katıldığı için hakkında iddianame hazırlandı” diyerek şöyle devam etti: “Emniyet aşamasında takipsizlik kararı verileceğini düşünüyordum. Ancak dava açıldı. Hatta cenazeye katılan milletvekilleri hakkında da iddianame hazırlandı. Hukuk teammüllerine göre bu davada yargılanan herkes bir an önce beraat etmeli. Davada birçok eksik husus var. Bir sonraki davada bu eksiklikler giderildiğinde mahkemeden karar çıkacağını düşünüyorum.

Ne Olmuştu?

24 yaşındaki Hacı Lokman Birlik 5 Ekim 2015 tarihinde 28 kurşunla öldürüldü. Birlik’in cenazesinin bir zırhlı aracın arkasına bağlanarak Şırnak sokaklarında gezdirilmesine ilişkin görüntülerin sosyal medyada paylaşılması kamuoyunda büyük tepki yarattı. Hazırlanan otopsi raporunda Birlik’in vücuduna 28 merminin isabet ettiği ve en az 17 tanesinin öldürücü nitelikte olduğu vurgulandı.

Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyurusu henüz soruşturma evresine dönüşmedi. Dosyada henüz bir ilerleme kaydedilmiş değil. (GazeteDuvar yazarı Hacı Bişkin’in haberinden derlenmiştir.)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler