Takip Et

Güncel

Oğlu açlık grevi direnişinde olan baba: Her olumsuzluktan hükümet sorumlu olur

Alanya L Tipi Kapalı Hapishane’sinde 53 gündür açlık grevi direnişinde olan Ramazan Sayan’ın babası Fesih Sayan, “Her olumsuzluktan hükümet sorumlu olur” diyerek hükümeti tecrit konusunda bir an önce adım atmaya çağırdı

Alanya L Tipi Kapalı Hapishane’sinde 53 gündür açlık grevi direnişinde olan Ramazan Sayan’ın babası Fesih Sayan, “Her olumsuzluktan hükümet sorumlu olur” diyerek hükümeti tecrit konusunda bir an önce adım atmaya çağırdı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle sürdürdüğü açlık grevi direnişi 111’inci gününe girdi. Yine aynı taleple 62 hapishanede kalan 317 tutuklu da açlık grevi direnişinde.

Bunlardan biri 2016 yılında, 20 yaşında iken “Örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanıp, 15 yıl hapis cezası verilen Ramazan Sayan. Alanya L Tipi Kapalı Hapishane’sinde kalan Sayan, 53 gündür açlık grevinde. Gözaltına alındığı ve Alanya L Tipi Kapalı Hapishane’sine sevk edildiği sırada işkenceye maruz kaldığını belirttiği oğlunun durumu hakkında bilgi veren baba Fesih Sayan, 4 Şubat tarihinde gerçekleşen açık görüşte oğlu ile bir araya geldiklerini belirtti.

‘Gardiyan başucumuzda bekliyordu’

Görüş sırasında gardiyanların hemen başuçlarında beklediğini, bu nedenle oğlunun kendileriyle rahat konuşamadığını aktaran baba Sayan, “Özellikle açlık grevinde olanlara dönük böyle bir uygulama vardı” diye belirtti. Sayan, 10 kilo verip, çeşitli rahatsızlıklar yaşamaya başlayan açlık grevindeki oğlu ve diğer tutukluların morallerinin yüksek olduğunu da paylaştı.

Sağlık kontrolleri düzenli yapılmıyor

Bu görüşmenin ardından oğlu ile geçtiğimiz hafta Çarşamba günü telefon görüşmesi yaptıklarını söyleyen baba Sayan, oğlunun cezaevinde karşılaştıkları bazı sorunları aktardığını anlattı. Buna göre, yakın zamana kadar B vitamini verilmediği için İnsan Hakları Derneği’ne (İHD) başvurmak zorunda kaldıkları açlık grevindeki tutukluların sağlık kontrolleri de düzenli bir şekilde takip edilmiyor.

‘Direnişimizle tarih yazacağız’

Baba Fesih Sayan, oğlunun kamuoyuna dönük ise şu mesajı ilettiğini paylaştı: “Tecrit kalkmayana kadar açlık grevini sürdüreceğiz ve geri adım atmayacağız. Sağlık durumuzdan çok mücadelemiz konuşulsun. Direnişimizle tarih yazacağız. Bütün Kürtler bu mücadele etrafında kenetlenirse, halklar duyarlı olursa kazanırız.” 

‘Hükümet sorumlu olur!’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit konusunda “Bir an önce adım atılmadığı takdirde yaşanacak her bir olumsuzluktan hükümet sorumlu olur” diyen baba, “Oğlumun mücadelesi ile gurur duyuyorum. Bütün siyasi tutsakların verdiği mücadele bizim için önemlidir. Ne olursa olsun arkalarında duracağız” diye konuştu. 

Kaynak: (Mezopotamya Ajansı)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler