Connect with us

Güncel

ÖGİ: “Tüm tutsak gazetecilere özgürlük”

ÖGİ 2 Şubat’ta duruşması görülecek Gazeteci Erdoğan Alayumat’ın mahkemesine çağrı yaptı ve tüm tutsak gazetecilere özgürlük istedi

2 Şubat’ta duruşmaya çıkarılacak tutsak Gazeteci Erdoğan Alayumat’a ilişkin açıklama yapan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), “Gazetecilik suç değildir” dedi.

ÖGİ tarafından yapılan açıklamada, “Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Medya Haber Ajansı (dihaber) muhabirleri Erdoğan Alayumat ve Nuri Akman, 6 ay sonra 2 Şubat’a Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinde ilk duruşmaları görülecek.

14 Temmuz’da ‘makul şüphe’ gerekçesiyle Antep’in İslahiye ilçesinde gözaltına alınan ve 13 gün sonra 27 Temmuz’da hakim karşısına çıkan gazetecilerden Akman serbest bırakılırken, Alayumat ‘casusluk’ iddiasıyla tutuklanmıştı” bilgilendirmesi yapıldı.

“Tüm gazetecilere özgürlük”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi;

“Yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek ‘Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme’ ve ‘Örgüte üye olma’ iddialarından haklarında 45’er yıl hapis cezası istenilen Alayumat ve Akman 2 Şubat’a ilk kez hakim karşısına çıkacaklar. Çektikleri fotoğraflar ile yaptıkları haberler ve röportajların suç delili olmadığını, gazeteciliğin suç olmadığını belirtiyoruz.

6 aydır tutuklu yargılanan meslektaşımız Erdoğan Alayumat’la beraber tutuklu bulunan 170 meslektaşımızın serbest bırakılmasını istiyor ve tutuklu bulunan tüm gazetecilere özgürlük diyoruz.”

Günün Haberleri

More in Güncel