Connect with us

Güncel

ÖGİ: Gazetecileri serbest bırakın

ÖGİ, Efrin saldırısına tepki gösterdikleri için gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi

ÖGİ yazılı bir açıklama yaparak, gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki gösterdi ve “Hakikatin izinden yürüyüp, kamuoyunu doğru bilgilendirmekle sorumlu gazetecilerin, siyaseten verilen bu talimat doğrultusunda ‘emir eri’ pozisyonuna düşürülmesi kabul edilemez” dedi.

Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ) yazılı bir açıklamayla, Efrin saldırısına tepki gösterdikleri için gözaltına alınan gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

Açıklamada, “Son olarak Efrîn’e yönelik alınan askeri operasyon kararı ile AKP hükümetinin kontrol altına almaya giriştiği alan yine medya olmuştur. Başlatılan askeri operasyonun hemen akabinde, Başbakan Binali Yıldırım’ın 21 Ocak tarihinde kimi medya kurumlarının temsilcilerini toplayıp, yürütülen operasyon konusunda resmi politikanın dışına çıkmamaları konusunda sıraladığı ‘tavsiyeler’, açık bir ‘talimat’ anlamı taşımaktadır” dedi.

“Gazetecileri serbest bırakın”

ÖGİ savaşa dair itirazlarını dile getiren gazetecilerin payına düşenin yine gözaltı ve tutuklama olduğunu belirtti ve, “Girişilen bu yönelim sonucu şu ana kadar Demokratik Modernite Dergisi Editörü Haydar Ergül ve Mezopotamya Ajansı muhabiri Seda Taşkın, gözaltına alınıp tutuklandı” dedi.

Gazeteciler Sibel Hürtaş, Hayri Demir, İshak Karakaş ve Nurcan Baysal’ın halen gözaltında olduğunu hatırlatan ÖGİ, Medya kurumları ve gazeteciler, insan hak ve özgürlüklerini, demokrasiyi, barışı ve yaşamı savunup, doğruları objektif bir şekilde topluma, kamuoyuna sunmakla mükelleftir. Bunu ortadan kaldırma hevesiyle muhalif medyayı hedef alan her türlü politika, uygulama ve baskı unsurları kabul edilmez.  Başta sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan gazeteciler olmak üzere, gazetecilik çalışmaları illegalizeleştirilip tutuklanan tüm gazetecilerin serbest bırakılması ve basın üzerinde baskı politikalarına son verilmesi çağrısında bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Günün Haberleri

More in Güncel