Takip Et

akademi

OECD Eğitim Raporu: Türkiye eğitime en az yatırım yapan sondan üçüncü ülke

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) tarafından hazırlanan 2019 yılı eğitim raporunda; iş bulabilen üniversiteli mezunlarının oranı azaldığı görülürken, Türkiye’nin eğitime en az yatırım yapan ülkeler arasında yer aldığı kaydedildi

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı’nın (OECD) 2019 yılı ‘Bir Bakışta Eğitim’ raporu yayımlandı.

Raporda Türkiye eğitime en az yatırım yapan ülkeler arasında yer aldığı belirtilirken, ilköğretimden yükseköğretime öğrenci başına her bir öğrenci için yaklaşık 5 bin 633 dolar (yaklaşık 32 bin 600 lira) harcandığı kaydedildi.

Bu oranla birlikte Türkiye en yatırım yapan üçüncü ülke olurken OECD ortalamasının altında kaldığı belirtildi.

OECD ülkelerinin eğitim haracama ortalaması 10 bin 502 (yaklaşık 60 bin 780 lira).

Her Köşede Üniversite! Diplomalı İşsizler Her Yerde

Türkiye’de son 10 yılda üniversitelere kayıt yaptıranların sayısı iki kat artarken, iş bulabilen üniversite diplomalı kişilerin oranı altı puan azalarak yüzde 66’ya geriledi. 

Üniversite mezunlarının istihdamında bu oranla Türkiye OECD sıralamasında en sonda.

Kadınların İstihdam Oranı Yüzde 8 Azaldı

Ülkelerin eğitim sistemlerinin yapısı, finansmanı ve performansları incelenerek hazırlanan raporda genel olarak üniversite mezunlarının istihdamında son 10 yılda yüzde 6 düşüş yaşandığı kaydedildi. 

Söz konusu düşüş özellikle kadınların istihdamında belirginleşiyor. Üniversite eğitimi alan kadınların arasında 2008’de yüzde 70 olan istihdam oranının 2018’de yüzde 62’ye gerilediğine dikkat çekildi.

Ayrıca Türkiye kadın öğretmen sayısında da OECD ortalamasının hayli gerisinde. OECD ülkelerinde yüzde 70 olan kadın öğretmen oranı, Türkiye’de yüzde 56 olarak belirlendi.

Türkiye’deki toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin istihdam oranlarına yansıdığının kaydedildiği raporda, lise mezunu erkeklerin istihdam oranının, lise mezunu kadınların istihdam oranından iki buçuk kat fazla olduğuna dikkat çekildi. 

Bunun yanısıra erkek üniversite mezunları kadın üniversite mezunlarına göre 1.4 kat daha fazla iş yaşamına dahil oldu.

Türkiye’de 25-34 yaş arasındakilerin yüksek öğrenime katılımı son 10 yılda iki kat artarak yüzde 33’e yükseldi. 2008 yılında bu oran yüzde 15 olarak belirlenmişti.

Fakat diğer OECD ülkeleri ile karşılaştırıldığında Türkiye’de yüksek öğrenime katılım oranı yüzde 44 olan OECD ortalamasının 11 puan altında kaldı.

25-34 yaş grubundaki kişilerin sadece yüzde 43’ünün lise mezunu olduğunun tespit edildiği raporda, OECD ülkelerinde liseden mezuniyet ortalaması yüzde 86 iken, Türkiye’de bu oranın yüzde 75’te kaldığı belirtildi.

Lise çağına gelip de kayıt yaptıranların OECD ülkelerindeki ortalaması yüzde 84 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 73 olarak kaydedildi.

Günün Haberleri

akademi konulu diğer haberler