Takip Et

Makale

ODTÜ Onur Yürüyüşü davası 12 Kasım’da görülecek

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısında gözaltına alınan 22 kişiden 19’una açılan davanın ilk duruşması 12 Kasım’da görülecek

9. ODTÜ Onur Yürüyüşü’ne polis saldırısında gözaltına alınan 22 kişiden 19’una açılan davanın ilk duruşması 12 Kasım’da görülecek.

LGBTİ+ hak savunucularının Ankara 39. Asliye Ceza Mahkemesi’nde “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” iddiasıyla yargılandığı dava öncesinde ODTÜ LGBTİ+ Dayanışması bir açıklama yayınlayarak duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Açıklamada, “Özgürlüklerimize sahip çıkmaya 12 Kasım’da ODTÜ Onur Yürüyüşü Davası’na!” çağrısı yapıldı.

Ne Yaşanmıştı

ODTÜ Rektörlüğü’nün çağrısı üzerine üniversite kampüsüne giren polis, 9. ODTÜ LGBTİ+ Onur Yürüyüşüne biber gazı ve plastik mermi ile saldırdı. 20’yi aşkın öğrenci ile bir öğretim görevlesi gözaltına alındı, gece saatlerinde serbest bırakıldı.

13 Mayıs’ta, öğrenciler artık üniversite üzerinde bir hükmü kalmadığını ifade etmek amacıyla rektör için sembolik bir veda töreni düzenledi. 14 Mayıs’ta ise, kampüste gerçekleşen polis saldırısının protesto edildiği boykot düzenlendi.

Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK), gözaltına alınan öğrencilerin burs ve kredilerini kesti. KYK, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü’nün yazısı üzerine gözaltına alınanların burs ve kredilerini kestiğini öğrencilere yolladığı mektupla bildirdi. KYK, burs ve kredilerini kestiği öğrencilerden “kurumlarına olan borçlarını” ödemelerini de talep etti.

Öğrencilere ve öğretim görevlilerine saldıran polis hakkında ise her hangi bir işlem yapılmadı.

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler