Takip Et

Güncel

ODTÜ Mezunları Derneği işçileri: Haklarımızı alıncaya kadar eyleme devam edeceğiz

ODTÜ Mezunları Derneği’nde çalışan ve maaşlarını zamanında alamadıkları için iş bırakan işçiler, haklarını alıncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini belirtti.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mezunları Derneği’nde çalışan Türkiye Ticaret, Kooperatif, Eğitim, Büro ve Güzel Sanatlar İşçileri Sendikası (Tez-Kop-İş) ve Devrimci Turizm İşçileri Sendikası (Dev Turizm-İş) üyesi işçiler, ücretlerin bir buçuk yıldır geç ve parçalı yatırılması, Temmuz ayında uygulanması gereken toplu sözleşme zammının uygulanmaması nedeniyle 1 Ekim’de iş bıraktı. 

Ağustos ayı ücretlerinin hala yatmadığını belirten işçiler yaşadıklarını anlattı.

‘Maaşımızı almak istiyoruz’

ODTÜ Mezunlar Derneği’nde iki yıldır idari ofis çalışanı olarak görev yapan Merve Büyüktaş, maaş alamamalarının yanı sıra muhatap bulamadıklarını söyledi. Yaşanan olumsuzluklar ve haklarını alamadıkları için iş bırakmaya karar verdiklerini anlatan Büyüktaş, “Bir iki aylık bir sorun değil bir yılı aşan bir süreç. Derneğin çalışması ekonomik krizin etkisiyle çok daha kötü bir duruma geldi, tarihinde ilk kez bu tarz bir eylem ile karşı karşıya kaldı. Taleplerimiz; Temmuz zamlarımız yapılarak Ağustos ve Eylül ayı maaşlarımızı almak. Bundan sonraki aylarda da maaşlarımızı gecikmeli veya eksik değil zamların yansıtıldığı bir şekilde almak istiyoruz” dedi. 

Muhatap sorunu var

Tez-Koop-İş Sendika Temsilcisi Gamzegül Aykanat da, yaklaşık 3 yıldır dernekten paralarını eksik aldıklarını belirtti. Dernek yönetimi ile görüşme taleplerine de her seferinde olumsuz yanıt aldıklarını kaydeden Aykanat, “Geçen sefer yaptığımız eylemden sonra bize görüşme için randevu verildi. Ancak o görüşmede de bize maaşların ne zaman yatırılacağı ile ilgili bir tarih verilmedi. İçeride iki aylık maaşımız ve Toplu İş Sözleşmesinde belirtilen zam oranı var ancak biz Temmuz ayı maaşlarını zamsız aldık” dedi. Aykanat, maaşlarını alana kadar eylemlerini bırakmayacaklarını ifade etti. 

‘Hukuksuzluğa son verilsin’

Dernekte 4 yıldır çalışan Elif Gürpınar şunları söyledi: “Bundan öncede bizim zaman zaman bu tarz sıkıntılarımız oluyordu. Ama son bir yıldaki gibi süreç yaşamamıştık. Maaşlar parçalı bir şekilde yatıyor ve zamlarımız yansıtılmıyor. Karşılaştığımız tavır, muhatap bulamamak, içinde bulunduğumuz durum artık çekilmez bir seviyeye getirdi. Taleplerimiz karşılanmadığı sürece de çalışmamaya karar verdik. Sadece biz değil tesisteki bütün çalışanlar maaşlarını alamıyor. Bu da 60 insanın mağdur olması demek, bir an önce bu hukuksuzluğa son verilmesi gerek.”

‘Önümüzü göremiyoruz’

Derneğin 5 yıllık çalışanı aynı zamanda Dev Turizm-İş sendikası üyesi Emine Karaman ise “Bizim de kendimize göre harcamalarımız var ama vaktinde maaş alamadığımız için bankaya borçlarımız artıyor. Evimizin kirası, çocuklarımızın masrafları hepsi bizi etkiledi. Doğal olarak önümüzü göremiyoruz. Buna dairde yetkililerden net bir cevap alamıyoruz çıkmazda kaldık” ifadelerinde bulundu.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler