Takip Et

Güncel

Öcalan:”Eyleminizin sona ermesini bekliyorum”

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın hapishanelerde başlayan açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin mesajını kamuoyuna açıkladı

Asrın Hukuk Bürosu, İmralı F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan müvekilleri PKK lideri Abdullah Öcalan’ın hapishanelerde başlayan açlık grevi ve ölüm oruçlarına ilişkin mesajını kamuoyuna açıkladı

Asrın Hukuk Bürosu, müvekkilleriyle ile İmralı’da 22 Mayıs’ta açlık grevi ve ölüm oruçları hakkında yaptıkları görüşmeye dair bir basın toplantısı düzenledi. Titanic Downtown Beyoğlu Hotel’de kameraların karşısına geçen Asrın Hukuk Bürosu avukatları Nevroz Uysal, Rezan Sarıca, İbrahim Bilmez ve Raziye Turgut, açlık grevi ve ölüm orucuna ilişkin Öcalan’ın mesajını iletti.

Açlık grevi eylemleri sonucu 8 yıl aradan sonra 2 Mayıs’ta ilk kez avukatlarıyla görüşen ve görüşlerini İmralı’daki diğer tutuklu arkadaşlarıyla birlikte 7 maddede kamuoyuna duyuran Öcalan, avukatlarıyla yaptığı 22 Mayıs’taki ikinci görüşmede bu kez süren eylemlere dair mesaj verdi. 
 
İbrahim Bilmez, Öcalan’la görüşmeye dair bilgi paylaşan, Öcalan’la yaptıkları görüşmenin temel gündeminin açlık grevi ve ölüm orucu eylemleri olduğunu söyledi. 
 
Daha sonra Nevroz Uysal, Asrın Hukuk Bürosu adına hazırlanan metni okudu. 22 Mayıs’ta gerçekleşen İmralı görüşmesine dikkat çeken Uysal, Öcalan’ın daha önceki görüşmede kaleme alınan 7 maddelik deklarasyonun tartışmasının olumlu olduğunu söyledi. Uysal, Öcalan’ın, görüşmenin bir önceki görüşme gibi “müzakere varlığının olmadığını” değerlendirmesinde bulunduğunu aktardı.
 
Daha sonra Öcalan’ın açlık grevi ve ölüm orucuna dair mesajı okundu. 
 
Öcalan’ın mesajı şöyle: 
 “Değerli yoldaşlar,
 
Başta açlık grevi ve ölüm orucuna kendini yatırmış arkadaşlar olmak üzere iki avukatımın yapacağı geniş açıklamalar ışığında eyleminizin sona ermesini bekliyorum. Bana ilişkin maksadınızın hasıl olduğunu da rahatlıkla belirtip hepinize en derin sevgi ve teşekkürlerimi sunuyorum. 
Asıl bundan sonrasında da bana yeterli yoğunluk ve iradeyle eşlik etmenizi de özenle belirtiyor ve umuyorum. 
Bitmeyen sevgi ve selamlarımla
22 Mayıs 2019, İmralı Cezaevi
Abdullah ÖCALAN!”

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler