Connect with us

Güncel

Ocak ayı basın hak ihlali raporu: 17 gözaltı, 7 tutuklama

Özgür Gazeteciler İnsiyatifi (ÖGİ) Ocak ayına ait basın hak ihlali raporunu yayınladı

 

Ocak ayına ait basın hak ihlali raporunu açıklayan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi (ÖGİ), 17 gazetecinin gözaltına alındığını 7’sinin tutuklandığını kaydetti. ÖGİ, hükümetin basın üzerindeki baskılarına karşı gazetecileri basın yayın ilkeleri çerçevesinde hareket etmeye çağırdı.

 Basının genel durumu hakkında bilgilendirmelere de yer verilen raporda, şu değerlendirme yapıldı: “Gazeteciler olarak 2018 yılına tutuklama, gözaltı ve engellerle girdik. Türkiye’de şu an 171 gazeteci tutuklu bulunuyor. Yılın ilk ayında da tutuklama, gözaltı ve yargılanma hız kesmeden sürdü. Mesleğinin gereğini yapan, haberin izinde olan gazetecilerin her anı iktidar tehditleri altında. Efrin’e yönelik başlatılan operasyondan sonra gazetecilerin üzerindeki baskılar başka bir hal aldı.
‘Savaşta önce gerçekler öldürülür’ düsturuyla 21 Ocak’ta Başbakan Binali Yıldırım’ın medya temsilcilerine verdiği 15 maddelik ‘yayın tavsiyesi’ sadece geçmiş iktidarların yaptığı bir ‘hizaya çekme’ alışkanlığından öte gazetecilik mesleğine açık bir tehdittir. Bu direktiflerin amacı, medyayı hükümetin ve onun savaş emellerinin hizmetine sokmaktır. Gazetecilerin bu tür tehditlerle ‘hazırola’ konulması hiçbir zaman sonuç alıcı olmamıştır, olmayacaktır da. Yine gerçekler bu tür yöntemlerle asla sumen altı edilemez.
Basın yayın kuruluşları ve gazetecilik meslek örgütleri hükümetin bu tutumuna sessiz kalmamalıdır. Özgür Gazeteciler İnisiyatifi olarak hükümete basın üzerindeki baskılarına son vermeye, meslektaşlarımızı da bu politikalara karşı basın-yayın ilkeleri çerçevesinde hareket etmeye çağırıyoruz. Tutuklu tüm meslektaşlarımızın da derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.”
ÖGİ’nin derlediği,  basın hak ihlalleri ise şöyle:
“* 17 gazeteci gözaltına alındı.
* 7 gazeteci tutuklandı.
* 6 gazeteci yargılandı; toplam 10 yıl 8 ay hapis cezası verildi.
* 1 TV kanalına para cezası verildi.
* 1 gazetecinin Kuzey Kıbrıs’a gitmesi engellendi.
* 4 haber sitesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından engellendi. Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi 8 kez (toplam 51 kez), Jinnews 6 kez, 1 Habervar 1 kez ve Mezopotamya Ajansı 1 kez erişime engellendi.
* Evrensel Gazetesi Diyarbakır Bürosu’na hırsız girdi, haber ekipmanları çalındı.
* Efrin operasyonunu takip eden Rohahi TV muhabiri yaralandı.”

Günün Haberleri

More in Güncel