Takip Et

Güncel

Ocak ailesi;”Biz yine aynı taleplerle o meydanda olmaya devam edeceğiz”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Hasan Ocak’a ilişkin açıklamasına cevap veren ağabeyi Hüseyin Ocak, “Olay yeri incelemeleri, toplanan deliller kim tarafından yapıldığını zaten ortaya koyuyor. En çok delil Hasan Ocak davasında mevcuttur. Mahkeme de devam ediyor” dedi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Hasan Ocak’a ilişkin açıklamasına cevap veren ağabeyi Hüseyin Ocak, “Olay yeri incelemeleri, toplanan deliller kim tarafından yapıldığını zaten ortaya koyuyor. En çok delil Hasan Ocak davasında mevcuttur. Mahkeme de devam ediyor” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Anneleri’nin 700’üncü hafta eylemini neden yasakladıklarına ilişkin yaptığı açıklamada eylemin simge isimlerinden Hasan Ocak’ın örgüt içinde infaz edildiğini iddia etti. Ocak’ın gözaltında kaybedilmediğini iddia eden Soylu,”Hasan Ocak, TKP/ML Terör Örgütü üyesi değil miydi? Örgüt tarafından infaz edilmedi mi? Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde bu konuda dava açılmadı mı? Bu davada komisyona ifade veren bir başka örgüt üyesi, bu işin örgüt içinde bir infaz olduğunu anlatmadı mı? Muhatapları bu dediklerimin detaylarını çok iyi bilirler. Bu ve bundan sonra bu eylemlere konu edilmiş kişiler, yasadışı örgüt üyesi değiller miydi?” dedi. Soylu’nun sözlerine tepki gösteren Hasan Ocak’ın ağabeyi Hüseyin Ocak, söylenenlerin gerçeklikle alakası olmadığını belirtti.

‘Soylu’nun akıl hocası Ağar’dır’

MA’nın haberine göre, Devlet yönetenlerin görevlerini yerine getirmediğini belirten Ocak,Erdoğan ile 2011’de yaptıkları toplantıya katıldığını ve orada kayıpların bulunması noktasında söz aldıklarını hatırlattı. Bakan Soylu’nun yaptığı açıklamaya tepki gösteren Ocak, “Soylu’nun akıl hocası Mehmet Ağar’ın kendisidir. Söylediği sözlerin akılla, devlet adamlığıyla izah edilecek yanı yoktur. Kesinlikle gerçeklikle ilgisi olmayan yalan sözlerdir bunlar. Hasan’ın örgüt üyesi olduğu ve örgüt tarafından öldürüldüğünü söylemiş. Varsa böyle bir şey çıkarsınlar ortaya. Olay yeri incelemeleri, toplanan deliller kim tarafından yapıldığını zaten ortaya koyuyor. En çok delil Hasan Ocak davasında mevcuttur. Mahkeme de devam ediyor. ‘Eminönü’nde gezerken mi kayboldu’ diyor. Aksaray’da gözaltına alındıktan sonra kaybedildi. Kesinlikle yalan konuşuyor” diye konuştu.

‘Varsa böyle bir belge ortaya çıkarsın’

Bakan Soylu’nun yaptığı açıklamanın acemice olduğuna vurgu yapan Ocak, “Varsa böyle bir belge ortaya çıkarsınlar. Dosya hala devam ediyor zaten. Söyledikleri gerçekse sunsun mahkemeye. Çok talihsiz bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Biz hakikatin peşindeyiz. 23 yıldır bunları dillendirdik. dillendirmeye de devam edeceğiz. 700 haftadır Galatasaray Meydanı’nda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Polis müdahalesiyle, yalan açıklamalarla, şiddetle bunun üzerini kapatamayacaklar. Biz yine aynı taleplerle o meydanda olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Yakınlarımız öldürüldü şahitleri var’

Cemil Kırbayır’ın gözaltında kaybedildiğinin ortaya çıktığını hatırlatan Mikail Kırbayır da şöyle konuştu: “Kaybettiklerini itiraf ettiler. Şimdi Bakan Soylu, açıklama yapıyor. Bunlar birileri tarafından kullanılıyor. Biz birileri tarafından ne kullanılırız ne de kimseyi kullanırız. Biz davacıyız. Bunu anlatamadık. Devletten davacıyız. Yakınlarımızın, kardeşlerimizin kemiklerini verin dedik. Sen hem benim kardeşimi elimden alıp beni kardeşsiz bırakacaksın hem de çıkıp aslı olmayan şeyler konuşacak hakaret edeceksin. Sen önce benim soruma cevap ver. Benim kardeşim nerede? Dolaylı yollardan getirip bu insanları zan altında gücün yetmeyeceği gibi kendini de deşifre ediyorsun. Senin zimmetindedir bu insanlar. Ölmediler. Öldürüldüler. Yani devletin elindeyken ölen insanlar bunlar. İspatlıdır. Şahitlidir. Biz bunu biliyoruz. Faillerini yakalayın sorgulayın. Sen bunlarla ilgili ne yaptın?  Nasıl bir hukuki süreç yürüttün? Bunların cevabını versinler önce.”

Bu açıklamalar bize hakarettir

Derdini anlattığı tek yerin Galatasaray Meydanı olduğunu ifade eden Kırbayır, “Öldürseler de geleceğiz o meydana. Gidecek yerimiz yok çünkü. Galatasaray Meydanı’nı ben kabe olarak görüyorum. Cemil ordaymış gibi geliyor. Gücün varsa beni de çeker vurursun. Benim de senden yakam kurtulur senin de benden. Ama bu acıyı sen bana çektiremezsin. Senin görevin bana acı çektirmek değildir. Anayasal sorumluluklarımın hepsini yerine getirmişim. Sen benim için ne yapmışsın peki? Şimdi kalkıp bu açıklamaları yapıyorsun. Bunlar bize hakarettir. Hakaretin ötesinde bana acı veriyor” dedi.

 

 

 

 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler