Takip Et

Güncel

Nusaybin’de Kaya’yı öldüren korucu ve uzman çavuş ile beraber 5 kişi tutuklandı

Nusaybin’in Akarsu Mahallesi’nde Mehmet Şirin Kaya’yı öldürdükleri gerekçesiyle aralarında bir uzman çavuş ile bir korucunun da olduğu 5 kişi tutuklandı

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı kırsal Akarsu (Stilîlê) Mahallesi’nde 26 Nisan gece saat 23.00 sıralarında otomatik silahlarla saldırıya uğrayan Mehmet Şirin Kaya’nın (25) öldürülmesine ilişkin gözaltına alınan 4 kişinin itirafları sonucu bir kişi daha gözaltına alındı. 

5 tutuklama 

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre: Gözaltına alınan 5 kişi, Nusaybin Jandarma Komutanlığı’ndaki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Sevk edilenlerin 5’i de  Kaya’nın öldürülmesine karıştıkları iddiasıyla tutuklandı.

Cumhuriyet Başsavcılığı’nın gizlilik kararı koyduğu dosyada, olayla ilgisi olan başka kişilerin olup olmadığı yönünde incelemesi de devam ederken, tutuklananlardan birinin korucu, diğerinin de koruculuktan uzman çavuşluğa geçen kolluk görevlileri olduğu öğrenildi. Tutuklananlardan birinin de kadın olduğu bilgisine ulaşılırken, saldırganların akraba olduğu belirtildi. 

Vücudundan 22 kurşun çıkmıştı

Vücudundan 22 kurşun çıkarılan Kaya’nın “uzi” olarak adlandırılan silahlarla vurulduğu ve saldırganların kaçmadan önce olay yerindeki mermileri toplayıp, Kaya’nın cenazesini yanlarında götürmek istedikleri ortaya çıkmıştı. Ancak silah sesleri üzerine sokağa çıkan yurttaşların olması nedeniyle saldırganlar olay yerinden kaçmıştı.

Saldırının 2015 yılında PKK saldırısında yaşamını yitiren geçici korucu Medeni Konak ile polis memuru Yakup Mete’nin öldürülmesiyle ilişkili olduğu öğrenilmişti. Benzer bir saldırının 2016 yılında da Kaya’nın amcasına dönük gerçekleştirildiği; ancak amcanın olaydan yaralı olarak kurtulduğu ortaya çıkmıştı.

Ayrıca Kaya’nın öldürülmesine ilişkin Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin Milletvekili Pero Dündar da Meclis Başkanlığı’na araştırma önergesi vermiş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cevaplaması istemiyle  de soru önergesi vermişti.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler