Takip Et

Güncel

Nusaybin’de Kaya’yı katledenler arasında uzman çavuş ve köy korucusu çıktı

Nusaybin’e bağlı Akarsu Köyü’nde 26 Nisan’da evin kapısında silahlı saldırıya uğrayan Mehmet Şirin Kaya’nın ölümüne ilişkin aralarında biri uzman çavuş, biri geçici köy korucusu olmak üzere 4 kişi gözaltına alındı. Edinilen bilgilere göre, saldırganlar olayın ardından cenazeyi de kaçırmaya çalışmış

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Stilîlê) Mahallesi’nde, 26 Nisan gece saat 23.00 sıralarında otomatik silahlarla saldırıya uğrayan 25 yaşındaki Mehmet Şirin Kaya’nın öldürülmesine ilişkin 4 kişi gözaltına alındı. Görgü tanıklarının ifadeleri ve güvenlik kameralarına takılan aracın plakasının belirlenmesinin ardından gözaltına alınan 4 kişi İlçe Jandarma Komutanlığı’nda tutuluyor.

Saldırganlar arasında uzman çavuş da var

Olayla ilgili devam eden soruşturmaya savcılık tarafından gizlilik konuldu. Gözaltına alınanların yine aynı köyden olduğu öğrenilirken, aralarında bir korucu ve bir uzman çavuşun da olduğu bilgisine ulaşıldı.   

Daha önce de saldırmıştılar

Saldırının 2015 yılının Ekim ayında PKK saldırısı sonrası yaşamını yitiren geçici köy korucusu Medeni Konak ve 2015 yılının Ağustos ayında yine PKK tarafından gerçekleştirilen bir saldırıda Nusaybinli polis memuru Yakup Mete’nin öldürülmesi olayıyla bağlantılı olduğu belirtiliyor. Saldırganların, olaydan aynı köyde yaşayan Kaya ailesini sorumlu tuttukları ve bu nedenle saldırıyı gerçekleştirdikleri öğrenildi. Yine benzer bir saldırının da aynı aile bireyleri tarafından 2016 yılında Mehmet Şirin Kaya’nın amcasına dönük yapıldığı, amcanın saldırıdan yaralı kurtulduğu, devam eden yargılamada saldırganlara 12 yıl hapis cezası verildiği, dosyanın Yargıtay’da olduğu öğrenildi.   

Cenazeyi kaçırmaya çalıştılar

Vücudundan 22 kurşun çıkarılan Mehmet Şirin Kaya’nın “uzi” olarak tanımlanan silahlarla çapraz ateşe alınarak öldürüldüğü, saldırganların olay yerinden kaçmadan önce boş mermi kovanlarını toplamaya çalıştığı ve Kaya’nın cenazesini de yanlarında götürmek istedikleri öğrenildi. Ancak saldırganların silah sesleri üzerine halkın sokağa çıkması sonucu olay yerinde kaçtıkları öğrenildi. 

Kaynak: MA / Ahmet Kanbal

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler