Takip Et

Güncel

Nusaybin TOKİ konutlarında yolsuzluk

Nusaybin’de yapılan TOKİ konutlarında anahtar teslimini kabul etmeyen ailelerin şikayeti sonrası konutların teslimi için yapılan kuraların arkasında bulunan Nusaybin Kentsel Dönüşüm Ofisi Sorumlusu Sercan Barut’un ailelerden rüşvet aldığı ortaya çıktı

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 14 Mart 2016 tarihinde ilan edilen ve 21 Nisan 2018 tarihinde tamamen kaldırılan sokağa çıkma yasağı sonrası yerle bir edilen mahallelerde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımına başlanılan 9 bin 500 dairenin inşaatı, aradan geçen üç yılın ardından geçtiğimiz sene hak sahiplerine verilmeye başlandı. Etap etap ayrılan ve 6 mahallede bulunan konutların çoğu hala ailelere teslim edilmezken, daha önce yolsuzluk iddiaları ile çalkalanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Kentsel Dönüşüm Ofisi’nin sorumlusu Sercan Barut’un ev teslimi sırasında yolsuzluk yaptığı iddia edildi. Ailelerden rüşvet alarak ev teslimi yaptığı öne sürülen ve ortaya çıkan yolsuzluk olayından sonra ortadan kaybolan Sercan Barut’un nerede olduğu ise bilinmiyor.

Konutlar ilk kışta sınıfta kaldı!

Çatışmaların yaşandığı Dicle, Kışla, Zeynel Abidin, Fırat, Abdulkadirpaşa ve Yenişehir mahallelerinde konutlar hak sahiplerine yapılan kuralar sonrası teslim edildi. Üç yıla yakın bir zaman ailelerin anahtar teslimini beklediği konutlar ilk kışta dökülmeye başlarken konutlar için imza atmayan ailelere ise geçtiğimiz yılın Nisan ayından bu yana kira yardımı verilmediği öğrenildi.

Konut tesliminde üç yıl boyunca rüşvet alarak iş yapmış!

Eski evlerinin olduğu yerin dışında ve daha az metrekarede evlere yerleştirilen bazı aileler verilen anahtarı kabul etmemişti. İlçede tartışma konusu olan olayla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın daha önce gönderdiği müfettişler bir sonuca varamazken olayın üzerine giden yurttaşlar bakanlığa bağlı Kentsel Dönüşüm Ofisi Sorumlusu Sercan Barut’un yolsuzluk yaptığını ortaya çıkardı. Daha yüksek paralar karşılığında geniş bir ev talepleriyle gelen yurttaşlardan usulsüz bir şekilde para aldığı öne sürülen Sercan Barut’un, üç yıl boyunca yaptığı bu rüşvet olayından milyonlarca TL’lik para kazandığı hak sahipleri tarafından kaydedildi.

Sercan Barut ortadan kayboldu!

Ofisin bağlı bulunduğu Mardin TOKİ Kurumu müdürleri tarafından da fark edilen yolsuzluk için kimsenin adım atmadığı da gelen bilgiler arasında bulunuyor. “Bu adam Nusaybin’e 5 bin TL’lik arabayla geldi şimdi 250 bin TL araba altında var. Bu paralar nereden geliyor?” diyen kurum müdürlerinin yurttaşların ortaya çıkardığı rüşvet olayları sonrası Sercan Barut’a ulaşamadıkları öğrenildi. 

İlçede bir ay önce ortaya çıkan olaydan sonra Sercan Barut hakkında soruşturma açılıp açılmadığı bilinmezken Sercan Barut’un olayın ortaya çıktığı günden bu yana da ortadan kaybolduğu kaydedildi.

Daha önce de yolsuzluk soruşturması açılmıştı!

Öte yandan, henüz birçok eksiği bulunan konutlarda yolsuzluk incelemesi başlatıldığı daha önce ortaya çıkmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müfettişlerinin 2019 yılının Mayıs ayı içerisinde başlatılan inceleme kapsamında kente geldiği ve konut inşaatlarının hemen her kademesinde usulsüzlük ve yolsuzluk kalemlerine rastlanıldığı bilgisine ulaşılmıştı. Konutlarda kullanıldığı belirtilen betonun kalitesi, demiri, alçısı, kapı, penceresi dahil her kalemin inceleme kapsamına alındığı ve konutlardan sorumlu olan firmalara ilişkin de incelemenin devam ettiği ifade edildi. 

Kaynak: JINNEWS

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler