Takip Et

Güncel

Nusaybin davası sürüyor: Kararınızın hükmü, kıymeti yok

Nusaybin Davası’nda ağırlaştırılmış müebbet ve 17 yıl hapis cezası verilen Recep Yel, özyönetim talebini savunmaya devam edeceklerini belirtirken, mahkemeye “Vereceğiniz kararın hükmü, kıymeti yok” diye seslendi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da kentten tahliye edilen 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve ardından tefrik edilen Nusaybin Davası’nın duruşmalarına devam edilirken, bugün tutuklu Recep Yel’in duruşması görüldü.

Osmaniye T Tipi Kapalı Hapishanesi’nden misafir tutuklu olarak getirildiği Mardin E Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Yel, duruşmada hazır edildi. Yel’in avukatı Necim Dağ ise, duruşmaya katılmayarak mazeret bildirdi. Mahkeme, savcılığın mütalaasına ilişkin son söz olarak Yel’e söz verdi.

‘Özyönetim talebi meşru bir taleptir’

Nusaybin başta olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilen birçok yerde kolluk güçlerinin üstlerinden aldıkları talimatlarla insanlık suçları işlediğini belirten Yel, özyönetim talebinin haklı bir talep olduğunu ve bu talebin suçlama konusu yapılamayacağını söyledi. Evrensel hukuk ilkelerine göre toplumların nasıl yönetilmek istendiklerine dair söz hakları olduğunu ve dünyanın birçok yerinde farklı yönetim türleri olduğunu ifade eden Yel, “Özyönetim talebi meşru bir taleptir. Kimse bizleri bu talebimizden dolayı suçlu olarak ilan edemez. Biz nasıl yönetilmek istendiğimizi söylediğimiz için üzerimize tanklarla, toplarla bombalar yağdırıldı. Yüzlerce insanlık suçu işlendi. Asıl yargılanması gereken bu insanlık suçlarını işleyenler ve talimatı verenlerdir. Bizler sadece hakkımız olanı istedik. Onlarca çocuk öldürüldü. Bodrumlarda 200’e yakın insan katledildi. Devlet Kürt halkına karşı insanlık ve savaş suçu işledi” diye konuştu.

‘Kararın kıymeti yok’

Nusaybin’de devletin tank, top, obüs gibi çeşitli silahlar kullandığını dile getiren Yel, “Tüm bunlar devletin acizliğini ve çaresizliğini gösteriyor. Eğer ki gerçekten huzur ve barış getirilmek istense süreç bozulmaz, insanların isteklerine kulak kabartılırdı. Ama bunu yapmak yerine Kürt halkına karşı topyekûn bir savaş başlatıldı. Biz bunu kabul etmiyoruz. Hakkımda vereceğiniz kararın hiçbir hükmü, kıymeti yoktur. Sizin kararlarınızı tanımıyorum” dedi.

Ağırlaştırılmış müebbet verildi

Ardından kısa bir ara vererek kararını açıklayan mahkeme Yel hakkında “Ülke bütünlüğünü bölme veya bir parçasını ayırma” iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet, “Kasten öldürme eyleminin teşebbüs aşamasında kalması” iddiasıyla da 17 yıl hapis cezası verdi. (MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler