Takip Et

Güncel

Nusaybin davası sürüyor: Evini terk etmeyen kadına 10 yıl hapis

Nusaybin Davası’nda yargılanan ve ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde evini terk etmeyen Nurşen Demir’e 10 yıl hapis cezası verildi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde sokağa çıkma yasağının devam ettiği 26 Mayıs 2016’da kentten tahliye edilen 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve ardından tefrik edilen Nusaybin Davası’nın duruşmalarına devam ediliyor. Bugün tutuksuz yargılanan ve yasak döneminde evini terk etmeyen 5 çocuk annesi Nurşen Demir’in duruşması görüldü. Demir duruşmaya katılmazken, avukatı hazır bulundu. Duruşma iddia makamının önceki celsede verdiği mütalaayı tekrarlamasıyla başladı. İddia makamı Demir’e “Örgüte üye olmak”, “Kasten öldürmek”, “Kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “Kamu malına zarar vermek” ve “Tehlikeli maddeleri taşımak veya izinsiz bulundurmak” iddiasıyla hapis cezası verilmesini istedi.

Evini terk etmediği için 10 yıl hapis 

Avukat Gülbin Şahin, müvekkilinin üzerine atılı iddiaları reddederek, yasak döneminde evini terk etmemiş olması nedeniyle suçlanamayacağını, bu nedenle beraat kararı verilmesi gerektiğini söyledi. 

Duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti ardından kararını açıkladı. Mahkeme, Demir’in yasak döneminde kentte olması ve hakkındaki “Yemek yapardı, temizlik yapardı, pansuman yapardı” şeklindeki ifadeleri gerekçe göstererek, “Örgüte üye olmak” iddiasıyla önce 8 yıl hapis cezası verdi, cezayı sonra yarı oranında artırarak 12 yıla çıkardı, ardından da 10 yıla düşürdü. Demir’e “Kasten öldürmek”, “Kasten öldürmeye teşebbüs etmek”, “Kamu malına zarar vermek” ve “Tehlikeli maddeleri taşımak veya izinsiz bulundurmak” gibi suçlardan yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraat verildi. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler