Takip Et

Güncel

Nusaybin davaları sürüyor: ‘Ne iş yapıyorsun’ sorusuna ‘Özgürlük arayışçısıyım’ cevabı

Tefrik edilen Nusaybin Davası’nda 2 tutuklu kadının duruşması daha görüldü. Tutuklulardan Hevidar Dolaşır’ın “Ne iş yapıyorsun?” sorusuna “Özgürlük arayışçısıyım” cevabını verdi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde 2016 yılında ilan edilen yasak sırasında kentten tahliye edildikten sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan ve daha sonra tefrik edilen dava duruşmalarından 2’si daha bugün görüldü.

Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk olarak Elazığ Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Nubahar Özdemir’in duruşması görüldü. Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılan Özdemir, hakkındaki iddiaları reddetti. Mahkeme, savcılığın mütalaasını hazırlamaması için duruşmayı 27 Kasım gününe erteledi. Ayrıca, tutuklu Özdemir’in bir sonraki duruşmada salonda hazır edilmesine karar verildi.  

‘Özgürlük arayışçısıyım’

Daha sonra Kayseri Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Hevidar Dolaşır hakkında açılan davanın duruşması görüldü. Dolaşır’ın hazır edildiği duruşma kimlik tespiti ile başladı. Dolaşır, ‘Ne iş yapıyorsun’ diye sorulan soruya “Özgürlük arayışçısıyım” cevabı verdi.

Dolaşır, kendisinin apar topar hapishaneden alındığından kaynaklı savunmasını yanına alamadığını ve savunma yapamayacağını belirtti.

Mahkeme bunun üzerine duruşmayı 10 Aralık gününe erteledi.(MA)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler