Takip Et

Güncel

Nusaybin davaları sürüyor: Tutsaklara ağırlaştırılmış müebbet

İki yıla yakındır süren Nusaybin Davası’nda karar duruşmaları görülmeye devam ediyor. Öğleden sonra da devam eden duruşmalarda tutsakların sadece “gizli tanık ifadeleri üzerinden” yargılandıkları ifade edilirken, duruşmaya çıkan 2 tutsağa daha ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi

Mardin’in Nusaybin ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında mahsur kaldıkları mahallelerden 26 Mayıs 2016 tarihinde tahliye edildikten sonra tutuklanan 17’si çocuk 70 kişi hakkında açılan davanın duruşmaları görülmeye devam ediyor. Davada karar veren mahkeme heyeti, bugün öğleden sonra da görülen duruşmada tutsaklara ceza yağdırdı. Mardin 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde sabah saatlerinde başlayan duruşmaya katılan tutsaklar yeniden kendilerine verilen cezalara tepki göstererek “Bijî Serok Apo” sloganları attı.

‘Hapishanede her gün işkence görüyoruz’ 

Sabah saatlerinde başlayan duruşma, verilen öğle arasının ardından devam etti. Aradan sonra mahkemeye ilk olarak tutsak Mahsum Çay çıkarıldı. Savunma yapan Mahsum, kaldığı Osmaniye Hapishanesi’nde sürekli işkence altında olduklarını belirtti. Kendisi üzerinde verilen ifadeleri kabul etmediğini söyleyen Mahsum, “Benim üzerime verilen ifadeleri kabul etmiyorum. Yaşım küçük olmasına rağmen beni büyüklerin arasında yargıladınız. Bu nedenle ben mağdur oldum. Mütalaayı da kabul etmiyorum.  Beni Osmaniye Hapishanesi’ne götürdüklerinde işkence ettiler. Buraya gelirken de bana işkence ettiler. İşkence izleri hala vücudumda vardır” sözlerini kullandı. Daha sonra ara verilen duruşmada Mahsum’un yaş testi için ATK raporu alınması üzerinde mahkeme 14 Kasım’a ertelendi. 

‘İddianame hayal ürünüdür’

Mahsum’dan mahkemeye çıkarılan tutsak Osman Bozkurt, mütalaayı reddettiğini ve iddianameyi kabul etmediğini belirterek başladığı savunmasına şöyle devam etti: ” Zaten bu iddianame hayali bir iddianamedir. Ben 6 yerde aynı anda nasıl bulunabilirim. Bu mantıklı bir şey değil. Size mantıklı geliyor mu? Hayal ürünü bir dosya ile bizi yargılıyorlar. Tanımadığım insanlar benim üzerimde ifade vermişler. Bunların yanı sıra da alınan ifadeler işkence altında alınan ifadelerdir. Bunlardan kimseyi tanımıyorum. Bunların bazılarını hapishanede bazılarını da mahkemede tanıdım. Verilecek ceza bu ifadeler üzerine verilecek. O yüzden bu ifade verenler ile bizi karşılaştırsınlar, ondan sonra mahkeme karar versin. Bu ifadeler geri çekilse benim hapishanede kalmam için hiç bir neden kalmayacak. Eski ifadelerimi tekrar ediyorum.”

Tutsak yerde sürüklendi 

Tutsakların ardından avukatlar eski savunmalarını tekrar ettiklerini söyleyerek müvekkilleri hakkında tahliye kararı istedi. Mahkeme Osman’a “ağırlaştırılmış müebbet” ile birlikte “öldürmeye teşebbüsten” 15 yıl hapis cezası verdi. Okunan ceza sonrasında “Bijî Serok Apo” sloganı atan Osman’ın ağzı askerler tarafından kapatılmak istendi. Saldırıya rağmen slogan atmaya devam eden Osman’ı içeri sürüklerken duruşma salonunda kapanan kapının ardından kırılma ve bağırma sesleri de geldi.

Tutsaklara ceza yağdı

Verilen ceza ve darp sonrası bir başka tutsak Hamit Acur’un duruşması görüldü. Duruşma salonunda getirilen Hamit de suçlamaları kabul etmeyerek, “Mahkeme adaletsiz bir şekilde yargılama yaptı. Başta dosyalar birlikte görülüyordu ama daha sonra ayrılma kararı verildi. Bu tek başına bile heyetin bize karşı tutumunu ortaya çıkarıyor. Heyet bu şekilde bize bir güven vermedi. Çok basit gerekçeler ile dosya ayrıldı. Eğer bu yargılamanın koşulları oluşturulmadıysa neden yargılamaya başlandı. Ben bir sivil olarak Nusaybin’e gittim, sivil bir şekilde de çıktım. Ne görüntü ne de parmak izi yok ortada. Sadece üzerimize atılı ifadeler var. Dosyanın yeniden toplu bir şekilde devam etmesini istiyorum” dedi.

Avukat savunmasının ardından verilen 5 dakikalık ara sonrası Hamit’e aynı gerekçeler ile ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası verildi. Duruşması görülmeyen tutsakların yargılanmasına yarın devam edilecek.(Jınnews)

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler