Connect with us

Güncel

Nuriye Gülmen’in “Liseli Dev Genç’e binlerce teşekkür” mesajına hapis

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi Nuriye Gülmen’e verilen 6 yıl 3 ay hapis ‘cezasının’ gerekçesini sosyal medyadan paylaştığı “Liseli Dev Genç’e binlerce teşekkür” mesajına ve Eylem Ataş’ı paylaşması olarak açıkladı

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Nuriye Gülmen’e “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçundan verdiği 6 yıl 3 ay hapis “cezasının” gerekçesini açıkladı.

Mahkeme, açlık grevinin örgüt talimatı doğrultusunda gerçekleştirildiğinde dair yeterli kanıt yok derken, Gülmen’in sosyal medyada paylaştığı “Liseli Dev Genç’e binlerce teşekkür” mesajı ile Eylem Ataş adlı kişinin fotoğrafının yer aldığı mesajın suça kanıt olduğunu öne sürdü.

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre kararda, mahkemenin yaklaşık 5 ay tutuklu yargıladığı Özakça’nın örgüt mensubu olduğuna ilişkin delil olmadığı belirtilirken şu ifadeler kullanıldı:

“Münhasıran suç teşkil etmeyen bu eylemin örgüte yardım suçunu oluşturması için, kişinin örgüte yardım etme kastıyla hareket etmesi zorunludur. Bu kasıtla eyleme başladığı ortaya konmayan bir kişinin eylemine sonradan farklı grup, kişi ve örgütlerin destek vermesi ya da sahip çıkması bu zorunluluğu değiştirmez. Eylemin bu andan itibaren suça dönüşmesi için de kişinin en azından o andan itibaren örgüte yardım etme kastıyla eylemine devam ettiğinin her türlü şüpheden uzak, somut ve inandırıcı deliller ile ispatlanması zorunludur.”

Gene “itirafçı”

Mahkeme, Nuriye Gülmen’in yaptığı açlık grevi ve oturma eylemi konusunda da Semih Özakça ile aynı değerlendirmelerde bulundu. Ancak Gülmen ile ilgili iddianamede, sanığın DHKP/C silahlı terör örgütünün Eskişehir yapılanması içinde faaliyet gösterdiğine dair bir iddianın mevcut olduğu ifade edilen kararda, itirafçı tanıklar Berk Ercan ve Fatih Solak’ın; “Nuriye Gülmen’in örgüt üyeliği kapsamında tutuklu kalıp tahliye olduktan sonra cezaevinde yaşadıklarına dair özgeçmiş raporu hazırlayıp örgüte sunduğunu, sanığın Eskişehir ilinde örgüt içerisinde faaliyet gösterdiğini, tanık Fatih Solak’ın örgüte katılmasına ön ayak olduğunu, Eskişehir ilindeki örgüt üyelerine ve sempatizanlarına ideolojik eğitim verdiği” yönündeki beyanlarına dikkat çekildi.

Gülmen hakkında toplam olarak iki kez silahlı terör örgütü üyeliği, iki kez silahlı terör örgütü propagandası ve bir kez halkı kanuna aykırı toplantı veya yürüyüşe özendirmek ya da kışkırtmak suçlarından dava açıldığı anımsatılan kararda, şu sonuca varıldı:

“Tanıklar Berk Ercan ve Fatih Solak’ın sanığın örgüt üyesi olup örgüt içerisinde faaliyet gösterdiğine dair beyanları, terör örgütünün cebir, şiddet ve tehdit içeren yöntemlerini övme, meşrulaştırma ya da bu yöntemleri teşvik etme niteliği bulunmadığından münhasıran propaganda suçunu oluşturmamakla birlikte terör örgütü ile bağlantılı olduğu değerlendirilen kişi ve kurumlarla ilgili paylaşımları (04 Aralık tarihli ‘Liseli Dev Genç’e binlerce teşekkür’ içerikli paylaşım, terör örgütlerince sahiplenildiği belirtilen Cemre Heval kod adlı Eylem Ataş adlı kişinin fotoğrafının yer aldığı 29 Kasım 2016 tarihli paylaşım) birlikte değerlendirildiğinde sanığın bu eylemlerinin bir bütün halinde örgüt hiyerarşisinde yer alarak örgüt içinde faaliyet göstermek ve bu suretle TCK’nin 314/2. maddesinde düzenlenen silahlı terör örgütü üyeliği suçunu oluşturduğu sonucuna varılmıştır.”

 

Günün Haberleri

More in Güncel