Takip Et

Dünya

‘Nükleer anlaşma yükümlülüklerinin bir kısmı askıya alınacak’

İran, AB ülkeleriyle 2015 yılında yapmış olduğu nükleer anlaşmadan doğan yükümlülüklerinin bir kısmını askıya alacağını duyurdu

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa Birliği ülkeleriyle imzalanan 2015 yılındaki nükleer anlaşmadan ABD’nin tek taraflı olarak çekilmesi ve ekonomik yaptırımların yeniden başlaması nedeniyle anlaşmanın bir kısım yükümlülüklerinden feragat edeceğini açıkladı.

 AB ülkeleri ile devam eden müzakerelerden sonuç alınmadığını belirten Ruhani, İran’ın üçüncü kez 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadaki taahhütlerini azaltacağını duyurdu. Buna göre İran cuma gününden itibaren bazı yükümlülükleri yerine getirmeyecek.

İran, 2015 yılında yapılan nükleer anlaşmanın şartlarına tam uyması koşuluyla 15 milyar dolar kredi verilmesi konusunda Fransa’dan gelen öneriyi de reddetmişti.

Ruhani, Meclis Başkanı Ali Laricani ve Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi ile buluşmasının ardından yaptığı ortak basın toplantısında, 6 Eylül’de başlayacak nükleer faaliyetleriyle ilgili atacakları adımın içeriğini de duyurdu.

Nükleer Araştırma-Geliştirme Kısıtlamalarına Uymayacağız

Ruhani, başta uranyum zenginleştirme olmak üzere nükleer araştırma-geliştirmeye konusunda anlaşmada yer alan kısıtlamalara uymayacaklarını söyledi.

Ruhani, bu konuda Nükleer Enerji Kurumu’ndan gerekli adımları atılması talimatını verdi. Ruhani, ayrıca İran nükleer anlaşmasına taraf ülkelere İran’ın isteklerinin karşılanması için 60 günlük ek bir süre tanıdıklarını ifade etti.

Tahran yönetimi geçtiğimiz aylarda nükleer anlaşmayı imzalayan Avrupa ülkelerin İran’ın taleplerini yerine getirmediği belirterek iki kez taahhütlerini azaltmıştı.

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler