Takip Et

Bilim

Nobel Tıp Ödülü, hücrelerin oksijen uygunluğuna nasıl adapte olduğuna ilişkin çalışma yapan üç bilim insanına verildi

2019 Nobel Tıp Ödülü, hücrelerin oksijenin uyguluğuna nasıl adapte olduğunu açıklayan bilim insanlarına verildi

2019 Nobel Tıp Ödülü bilim insanları William G Kaelin, Sir Peter Ratcliffe ve Gregg L Semenza’ya verildi. İsveç Akademisi, hücrelerin oksijenin uygunluğunu nasıl hissetiğini ve hücrelerin oksijenin uygunluğuna nasıl adapte olduğunu açıklayan çalışmaları sebebi ile verildiğini belirtti.

Vücudumuzdaki hücreler aldığımız besinleri oksijeni kullanarak enerji haline getiriyor. Nobeli alan üç bilim insanının çalışmaları oksijen oranı düştüğünde hücrelerin buna nasıl adapte olduğunu açıklıyor.

İsveç Akademisi açıklamasında “Bu yılın Nobel Ödülü’nü alan bilim insanlarının ufuk açıcı keşifleri, hayatın olmazsa olmaz uyarlanabilir süreçlerinden birisinin mekanizmasını açığa çıkardı.” dedi.

Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan William Kaelin ve Gregg Semenza Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı iken Peter Ratcliffe İngiltere doğumlu bir bilim insanı. 

Nobel Tıp Ödülü her yıl dağıtılan Nobellerin ilki. Tıp Ödülü 913 bin Amerikan Doları değerinde. Dinamiti bulan Alfred Nobel adına ilki 1901’den beri verilen Nobel Ödülleri bilim, barış ve edebiyat gibi alanlarda sahiplerini buluyor.(Euronews)

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler