Takip Et

Güncel

New York Times: Üst sınıf, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor

New York Times, Türkiye’den yurt dışına göçü işlediği haberinde göçün başlıca nedenleri olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösterdi.

New York Times, Türkiye’den yurt dışına göçü işlediği haberinde göçün başlıca nedenleri olarak “kayırmacılık ve artan otoriterleşmeyi” gösterdi.

BBC Türkçe’nin New York Times’tan aktardığı haberde, “Erdoğan’ın vizyonuna hararetle karşı çıkan Türkler, yeteneklerini ve varlıklarını da alarak, sürüler halinde ülkeyi terk ediyor” başlıklı Carlotta Gall imzalı haberde “Ülkenin kuruluşundan bu yana ilk kez, kültür ve iş hayatına yön veren üst sınıf ailelerin Türkiye’yi terk ettiği” belirtildi. Çok sayıda kişinin de Yunanistan, Portekiz ve İspanya’dan mülk alma yoluyla göç yolunu kullandığı da kaydedildi.

Erdoğan’dan paralarına yurt dışına çıkaran patronlara: Hainler!

New York Times’ın haberinde, Küresel Varlık Göçü İncelemesi’nin (Global Wealth Migration Review) Türkiye’ye ilişkin verileri de yer aldı. Buna göre 2016 ile 2017 yılları arasında, Türkiye’nin varlıklı diliminin yüzde 12’sine denk gelen, en az 12 bin dolar milyoneri, servetlerini yurt dışına aktardı. AfrAsia Bankası tarafından hazırlanan Küresel Varlık Göçü İncelemesi raporuna göre, bu varlıkların çoğu Avrupa ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne taşındı. Aynı rapora göre, İstanbul varlık göçü yaşanan yerler sıralamasında yedinci sıraya yükselmiş durumda.

Gazete varlık göçüne örnek olarak Murat Ülker’in sahibi olduğu Yıldız Holdingi örnek gösterdi. Haberde, holdingin, özellikle sosyal medyada Gülen hareketi ile ilişkilendirilmesi sonrası sert eleştirilerin odağı olduğu hatırlatıldı.

Haberde Erdoğan’ın paralarını yurt dışına çıkaran patronlar için “hain” tanımını kullandığı hatırlatıldı.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler