Takip Et

Dünya

New York Times, Kaşıkçı olayında kimlerin sorumlu tutulacağını açıkladı

New York Times gazetesi, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili Suudi Arabistan’ın, istihbarat yetkilisi General Ahmed el Assiri’yi sorumlu tutmaya hazırlandığını iddia etti

New York Times gazetesi, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ile ilgili Suudi Arabistan’ın, istihbarat yetkilisi General Ahmed el Assiri’yi sorumlu tutmaya hazırlandığını iddia etti. Assiri aynı zamanda Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın da üst düzey danışmanlarında biri.

AA’nın haberine göre New York Times, iddiasını Suudi Arabistan’ın planlarından haberdar olduğunu belirttiği 3 kaynağına dayandırdı. Gazeteye göre kaynaklar, “Suudi yöneticilerin, General Assiri’nin Muhammed bin Selman’dan Kaşıkçı’yı yakalaması için sözlü yetki aldığını ancak Assiri’nin bu yetkiyi ya yanlış anlayarak ya da yetkilerini aşarak gazeteciyi öldürdüğünü söyleyeceklerini” aktardı.

Beyaz Saray isim vermiş

Kaynaklar, Beyaz Saray yetkilileri ile de görüşüldüğü ve Assiri’nin isminin verildiğini belirtti. Daha önce Yemen’deki Suudi Arabistan öncülüğündeki askeri müdahalenin sözcülüğünü yapan General Assiri, Prens Muhammed’e en yakın isimlerden biri olarak görülüyor.

‘Zamanla unutulur’

Haberde, Beyaz Saray’a yakın bir kaynağın, ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner’ın da kayınpederinden Muhammed bin Selman’ı desteklemesini istediği belirtildi. Kaynaklara göre, Kushner, Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması ve muhtemelen öldürülmüş olmasına yönelik baskıların, Suudi Arabistan’ın diğer hataları gibi zamanla unutulacağını savunuyor.

 

Günün Haberleri

Dünya konulu diğer haberler