Takip Et

Bilim

Neandertaller, Sibiryalı Denisova’ların yerini mi aldı?

Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü yaptığı araştırmada, Avrupa’daki Neandertal soyunun kayda değer bir sürekliliği olduğunu ve doğuya doğru göç ederek Sibirya’daki akrabalarını yerinden etmiş olabileceklerini ortaya koyuyor

Max Planck Evrimsel Antropoloji Enstitüsü’nden Stéphane Peyrégne ve meslektaşları, 120.000 yıl öncesinden iki farklı Avrupa Neandertalinden gen sekansları alarak, DNA profillerini 90.000 ve 120.000 yıl önce Sibirya’daki Denisova mağarasında yaşayan iki Neandertal’in genetik profilleri ile karşılaştırdı. Ayrıca yaklaşık 40.000 yıl önce Avrupa’da yaşayan bireylerden Neandertal DNA’sına da baktılar.

Yapılan çalışma sonrasında Ekip, Denisova mağarasındaki 90.000 yaşındaki Neandertal’in, 120.000 yıllık Avrupa Neandertalleri ile daha önce aynı mağarada 30.000 yıl önce yaşamış olan bir kişiyle daha yakından ilişkili olduğunu buldu.

Bu durum, Avrupa nüfusunun doğuya doğru göç ettiğini ve halihazırda orada yaşayan Neandertallerin yerini aldığını gösteriyor.

Araştırmacılar ayrıca, 40.000 yıl önce Avrupa’da yaşayan Neandertallerin, daha önce 80.000 yıl önce orada yaşayanlarla yakından ilişkili olduğunu buldu. Bu da nüfusun uzun vadeli istikrarı öne sürüyor.

Katerina Harvati, “Avrupa’daki Neandertal soyunun devamlılığı, Avrupa’nın muhtemelen iklimsel çevrimlere tepki olarak tekrar tekrar doğuya yayılan Neandertallerin çekirdek alanı olduğunu gösteriyor.” diyor.

Peyrégne’in ekibinin yaptığı yeni analiz alternatif bir kökene işaret ediyor: bu beklenmedik anne soyunun gizemli bir Neandertal nüfusu ile iç içe geçmesinin bir sonucu olabileceği yönünde.

Peyrégne, “Mitokondriyal genomu Hohlenstein-Stadel Neandertal’ine katkı yapmış olabilecek, henüz keşfetmediğimiz izole kalmış bir Neandertal popülasyonunun olması muhtemel. Avrupa, 130.000 ile 190.000 yıl önce sert bir şekilde buzla kaplanmıştı ve bu süre zarfında bazı nüfusların kesintiye uğraması muhtemel.” diyor.(New Scientist. 26 Haziran 2019)

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler