Takip Et

Bilim

NASA: Potansiyel olarak tehlikeli olan bir asteroid Dünya’nın yakınlarından geçecek

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) açıkladığı veriye göre, boyutu Keops Piramidi’nden daha büyük bir asteroidin Dünya’ya yakın bir mesafeden geçeceğini açıkladı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) verilerine göre, ölçüleri Mısır’daki Keops Piramidi’nin boyutlarını aşan ‘potansiyel olarak tehlikeli’ bir asteroid, ay sonuna doğru Dünya’nın çok yakınından geçecek. 

“2019 OU1” diye adlandırılan asteroidin çapının 160 metre olduğu ve bu ölçünün Keops Piramidi’nden 20 metre daha büyük olduğu belirtiliyor.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA), Dünya için potansiyel tehlike taşıyan uzay objelerinden olan 2006QV89 asteroidinin 9 Eylül 2019 günü ile Dünya’yayla çarpışma olasılığı bulunan en yakın tarih olarak görülüyor.

2019 OU1, 28 Ağustos’ta Dünya’ya, Venüs gezegeninin bulunduğu mesafeden 40 kat daha yakında olacak. Asteroid gezegenimizi yaklaşık 100 milyon kilometre mesafeden ‘teğet geçecek’.

Daha önce . Ajansın uzmanları, asteroidin Dünya ile çarpışma olasılığını 7 binde 1 olarak değerlendiriyor. 2006QV89 şu anda Dünya’nın 6.7 milyon kilometre uzağında seyrediyor.

Potansiyel tehlikeler listesinin başında ise 2010RF12 asteroidi var. Söz konusu asteroidin 2095’te Dünya’ya çok tehlikeli mesafede olacağı ve çarpışma olasılığının 16’da bir olacağı değerlendiriliyor.

Günün Haberleri

Bilim konulu diğer haberler