Takip Et

Güncel

“Mutluların mutsuzlara borcu var”

Kandıra F Tipi Hapishanesi’nde tutuklu bulunan Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder, babasınan ithafen yazı kaleme aldı. Ceren yazısında“Mutluların, mutsuzlara borcu var” ifadelerini kullandı

Kandıra F Tipi Hapishanesi’nde, almış olduğu 3 yıl 6 ay hapis cezasından kaynaklı olarak tutuklu bulunan Sırrı Süreyya Önder’in kızı Ceren Önder, sosyal medya hesabından babasının yaşadıklarını kaleme aldı.

Önder’in kızı Ceren Önder, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada babasına olan özleminden bahsederek şu mektubu yazdı.

Yarın Salı, kapalı görüş Salısı…

Ben babama yazık gömlek, ince çorap götüreceğim. kara kış ünü girdiği Kandıra’da yazı karşılayan, dün yaşadığımız hisseleri daha önce yaşayalım diye denemediği çözüm, gitmediği yol, çalmadığı kapı, duymadığı küfür, almadığı tehdit kalmayan, haftada bir saatten fazla göremediğim, kendimi bildim bileli bir tatile çıkmamış, bir mülk almamış, kendinden başka her yere koşan, 7 aydır Kandıra’da tek başına hapis yatan babama. Neden orada biliyorsunuz. 12 Eylül’de tüm gençliğini neden yıllarca hapiste tükettiyse ondan. Kendi deyimiyle ‘o tozların getirdiği çamurdan’. Bir de mutsuzluğa karşı hissettiği borcundan.

“Niyetim keyif kaçırmak değil”

Niyetim keyif kaçırmak değil. Hepimiz umutla doluyuz ne güzel. Gülistanı kabristana çeviren, okunan mektupları istediği zaman suç, istediği zaman oy unsuru yapan ve hepimizin çok alıştığı o zifiri karanlıkla savaşını da aynı umutla verdi babam. Ömrü yettikçe de verecektir, gururluyuz. Dediğim gibi bizim hep borcumuz var.

Çünkü babamdan en çok duyduğum cümle, ‘Mutlunun mutsuza borcu var’ oldu hayatım boyunca. Biz yüzyıllardır bu mutsuz, sevmek nedir, hiç tanımadığı birinin hakkı için mücadele etmek nedir bilmeyen, hiç çıkar yokken verilen emeği anlamayan zalim, sağır, kör karanlığa umudumuzla, mutluluğumuzla, beraberliğimizle borcumuzu ödüyoruz.

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler