Takip Et

Güncel

Musa Anter 27’nci yılında katledildiği yerde anıldı

Musa Anter, katledilişinin 27’nci yılında gazeteciler, siyasetçiler ve sevenleri tarafından vurulduğu yere karanfiller bırakılarak anıldı

Diyarbakır’da 20 Eylül 1992’de katledilen gazeteci yazar Musa Anter 27’nci ölüm yıldönümü nedeniyle Yenişehir ilçesine bağlı Seyrantepe semtinde katledildiği yerde gazeteciler tarafından anıldı. Anmaya çok sayıda özgür basın çalışanının yanı sıra, Musa Anter’in oğlu Dicle Anter, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP Diyarbakır İl Örgütü, Barış Anneleri Meclisi üyeleri, 78’liler Derneği ve çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada katledilen tüm özgür basın çalışanlarının fotoğrafları ve karanfiller taşındı.

‘Mücadelemizi mezara gömemediler’

Musa Anter anısına yapılan anmada konuşan Özgür Gazeteciler İnisiyatifi Eş Sözcüsü Hakkı Boltan, gazetecilik geleneğinin kaldığı yerden devam ettiğini ifade etti. Onlarca gazetecinin katledildiğini, yüzlerce tutuklu gazeteci olduğunu ve baskıların her geçen gün arttığını ifade eden Hakkı, Musa Anter’in ardılları ve öğrencileri olarak mirası taşımaya devam ettiklerini söyledi. Hakkı, “Musa Anter ile birlikte 100’den fazla arkadaşımız katledildi. Hala birçoğunun katili bilinmiyor. Özgür basına yönelik geçmişten günümüze çok planlı bir saldırı var. Günden güne bu saldırılar artıyor. Apê Musa’yı katlettiklerinde onun mücadelesini de onunla birlikte öldürmeyi hedeflediler. Öldürerek onu sessiz bırakabileceklerini sandılar. Ancak Apê Musa’yı katlettiklerinde gördük ki, onun ve özgür basının mücadelesini mezara gömemediler” dedi.

‘Yolunda yürümeye devam edelim’

Oğlu Dicle Anter ise, o günden bugüne değişen bir şeyin olmadığını söyleyerek, “Ancak şimdiye baktığımızda, Kürt dili, Kürt kültürü yoktur deniliyor. Kürt yoktur diyorlar, yok olmamızı istiyorlar. Bu dayatmayı kesinlikle kabul etmiyoruz. Apê Musa’nın yolunda yürümeye devam edelim” ifadelerini kullandı.

 Vurulduğu yere karanfil bırakıldı

Konuşmalardan sonra anmaya katılanlar, “Özgür basın susturulamaz” sloganı atarak Anter’in vurulduğu sokağa yürüdü ve buraya karanfil bıraktı, saygı duruşunda bulundu.

Nusaybin’de anılacak 

Anmaya katılanlar, daha sonra Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Akarsu (Sitîlîlê) Mahallesindeki Anter’in mezarını ziyaret etmek için yola çıktı. 

Günün Haberleri

Güncel konulu diğer haberler