Connect with us

Makale

Munzur Vadisi’nde baraj yapan firma iki projeden çekildi

Munzur Vadisi’nde 4 projenin yapımını üstlenen şirket, Kaletepe ve Bozkaya baraj/HES’lerin yapımından vazgeçti

Munzur Vadisi Milli Parkı içerisinde yapılması planlanan baraj ve HES projelerinin yapımını üstlenen Hazal Üretim, Kaletepe ve Bozkaya baraj ve HES’lerinin yapımından vazgeçti.

Mezopotamya Ajansı’ndan Semra Turan’ın haberine göre, Munzur Vadisi HES ve baraj projeleri için 2010’da yapım kararı alınmış, ancak kent sakinlerinin bir bütünen karşı çıkması sonucu çalışmalar başlatılmamıştı.

Munzur Vadisi’nde şirketin geri çekildiği Kaletepe ve Bozkaya barajı ve HES yapımı ile ilgili yargı süreci ise devam ediyor.

“Munzur Vadisi’nin kurtulmasını istiyoruz”

HES ve baraj projelerini yargıya taşıyan Avukat Özgür Ulaş Kaplan, “ÇED raporu alınmadığını defalarca dile getirmiştik. Devam eden yargı süreçlerinde mahkemeler mutlaka yapılan HES ve baraj projelerinde ÇED raporunun alınmasını hüküm altına aldı. ÇED raporu alınmadan burada baraj ve HES projeleri yapılmayacağı sonucuna varıldı” bilgisi verdi.

Toplum olarak verdikleri mücadele sonucu şirketin, Munzur Vadisi’nde yapılması planlanan 2 projeden geri çekildiğini idareye bildirdiğini aktaran Kaplan, “İdare de şirketlerin projeden vazgeçtiğini taleplerinin alındığı, teminatların iade edildiğini bize bildirdi. İdarenin de projelerin yapılmaması yönünde girişimlerinin olduğunu biliyoruz, bunlar olumlu gelişmelerdir” dedi.

Şu anda projeler içerisinde büyük tehlike Konaktepe 1 ve 2 baraj projesi olduğuna dikkat çeken Kaplan, “Bizler bir iki tane projeden vazgeçilmesi ile bu tepkimizi dindirmeyeceğiz. Tüm projeler iptal edilene kadar demokratik tepki ve hukuksal mücadelemizi vereceğiz. Projelerden vazgeçilmesi ve tahribatlara son verilmesini, Munzur Vadisi’nin kurtulmasını istiyoruz” dedi

Günün Haberleri

More in Makale