Takip Et

Makale

Munzur Özgür Aksın Meclisi: Gözelere cemevi yapılamaz!

Dersim’in Ovacık İlçesinde bulunan Munzur gözelerinde  yapılmak istenen cemevine tepki gösteren DKÖ’ler  bir araya gelerek basın açıklaması yaptı

Dersim’in Ovacık İlçesinde bulunan Munzur gözelerinde  yapılmak istenen cemevine tepki gösteren DKÖ’ler  bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Munzur Özgür Aksın Meclisi’ni oluşturan kurumlar, İl Genel Meclis üyeleri, Ovacık Belediyesi ve halk katıldı. Burada yapılan konuşmalarda cemevine karşı olunmadığının altı çizilerek, halka danışılmadan yapılan proje ile Dersim’in inancı ve kültürünün yok edileceği ifade edildi.

‘İnancımız, kültürümüz yok ediliyor’

Basın açıklamasında kurumlar tarafından yapılan konuşmalar kısaca şu şekilde; Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) Genel Başkanı Musa Kulu, “Her ne sebeple olursa olsun kutsallarımız olan ocak ve ziyaretgahlarımızın doğallığını bozan, rant alanı gibi kullanan zihniyeti kabul etmiyoruz. Hiç bir cemevi Munzur Baba’dan daha kutsal değildir. Cemevine karşı değiliz, yok edilmek istenen dilimiz, kültürümüz, inancımızdır” dedi.

‘Yerel halka danışılmadı’

Munzur Özgür Aksın Meclisi adına yapılan açıklamayı okuyan Ovacık Belediye Başkanvekili Hasan Geçgin, “Yıllardır her yaz mevsiminde çıkarılan orman yangınları, HES madencilik projeleri yetmezmiş gibi yerelde halka danışılmadan, inancımız görmezlikten gelinerek hazırlanan projelerle karşı karşıyayız. Hiç bir resmi izin olmayan milli park ve sit alanı ilan edilen Munzur gözeleri havzasını kirletecek. Devletin istediği isimle mi inancımızı yaşayacağız, yoksa bin yıllardır kutsalımız olan Munzur Babayı  koruyacak mıyız? Ocak ve ziyaretlerden başka kutsal saydığımız bir yer yoktur” dedi.

‘Burada yapılaşma mümkün değil’

Dersim Baro Başkanı Barış Yıldırım, kültür ve tabiat kanununa dikkat çekerek “Burada yapılaşmaya gidilmesi mümkün değil. Sit alanları bilimsel araştırmalar dışında insan etkileşimine kapalıdır. Burada insan etkileşimi olmaması için mevzuatta belirtilen önlemlerin alınması gerekiyor. Buranın dünya kültür mirası listesine kazandırılması için korunarak gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak gerek. Dünya kültür mirası listesine alınması için bu suyun korunması lazım. Çünkü bu su milli parkın temel kaynağı olduğu gibi, bu su kirletilirse yaban hayatı bütün olarak yok olur. Biz tüm kurumlarımızla birlikte bu süreci takip edeceğiz” diye konuştu.

‘Cem Evine karşı değiliz’

DEDEF Genel Başkanı Ali Haydar Ben ise “Burada bulunan hiç bir kurum cemevine karşı değil. Munzur gözelerini etkilemeyecek bir alanda yapılmasına kimse karşı değil. Buraya dair hazırladığımız raporu paylaşacağız. Yaşam alanlarımızdan, ziyaretlerimizden elinizi çekin” dedi.

 

Günün Haberleri

Makale konulu diğer haberler